„17 rozgłośni radiowych naciska na KRRiT o przywrócenie wypłat”
W odpowiedzi na aktualną sytuację regionalne rozgłośnie publicznego radia zwracają się do Prezesa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o natychmiastowe przywrócenie wypłat bezpośrednio na konta spółek radiowych, pochodzących z opłat abonamentowych, publicznych pieniędzy przeznaczonych na realizację misji publicznej radia. Apelują oni w solidarności i porozumieniu wszystkich regionalnych rozgłośni o sprawiedliwe traktowanie wszystkich spółek radiowych.
W apelu podkreślają, że wszyscy likwidatorzy spółek radiowych mają takie same prawa i formalny status, co dowodzi, że wszystkie spółki są wpisane do KRS, mają potwierdzoną prawomocną likwidację oraz wskazanych likwidatorów. W związku z tym nie ma żadnych przeszkód formalnych ani prawnych do wypłacenia pieniędzy spółkom radiowym przez KRRiT. Zaległości z tytułu wstrzymania wypłat sięgają ponad 66 milionów złotych za okres od stycznia do kwietnia tego roku, co negatywnie wpływa na możliwość realizacji misji publicznej przez rozgłośnie.
Przedstawiciele rozgłośni podkreślają, że wysyłanie pieniędzy do depozytów sądowych nie tylko jest nieuzasadnione prawnie, ale także przeciwskuteczne. Likwidatorzy spółek muszą bowiem pokrywać koszty swojej działalności ze skromnych przychodów własnych spółek, co uniemożliwia skuteczną realizację misji radia publicznego. Brak środków pieniężnych uniemożliwia terminową wypłatę wynagrodzeń pracownikom, opłacenie ZUS i US, spłatę rat kredytów i innych zobowiązań.
Apelujący o równą i sprawiedliwą obróbkę wszystkich spółek regionalnych radiowych domagają się natychmiastowej wypłaty należnych 66 milionów złotych, przeznaczonych na realizację misji publicznej radia. Podpisany i przekazany apel, adresowany do Prezesa KRRiT, został złożony przez likwidatorkę RDC Emilię Benedykcińską i likwidatora Radia Poznań Piotra Michalaka.
W uchwale podjętej przez KRRiT 7 lutego została postanowiona przekazanie środków z abonamentu RTV do depozytu sądowego. KRRiT podtrzymuje swoją decyzję, uzasadniając, że wypłata wpływów z abonamentu dla mediów publicznych nastąpi po prawomocnym orzeczeniu sądu rejestrowego dotyczącym postawienia spółek w stan likwidacji. Likwidator TVP SA w likwidacji, Daniel Gorgosz, wezwał Przewodniczącego KRRiT, Macieja Świrskiego, do zapłaty wpływów z opłat abonamentowych w kwocie 141 780 000 złotych wraz z odsetkami.
Niejasna sytuacja prawna Polskiego Radia jest głównym powodem zwłoki wypłaty środków, bowiem Prezes KRRiT wskazał na brak jednoznaczności w statusie prawno-formalnym spółki. Z kolei adwokat z kancelarii prawnej Romanowski i Wspólnicy, prof. Michał Romanowski, potępia działanie KRRiT, określając je jako pogardę wobec prawa i orzecznictwa sądowego. Romanowski podkreślił, że jednolita linia orzecznictwa sądów rejestrowych potwierdza skuteczne postawienie telewizji i innych jednostek radiofonii i telewizji w stan likwidacji.
Działanie KRRiT spotkało się z krytyką za brak uzasadnienia prawnego, uniemożliwiając spółkom radiowym skuteczną realizację misji publicznej. Apelujące rozgłośnie radiowe wzywają do rychłego rozwiązania sytuacji i przekazania należnych środków, co umożliwi im działanie zgodnie z zatwierdzonymi planami programowymi na rok 2024. Wszystkie spółki regionalne radiowe domagają się równego i uczciwego traktowania, a także natychmiastowej wypłaty środków przeznaczonych na realizację misji publicznej radia.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.