Świat

2024 rok przyniósł rekordowe temperatury, bijąc dotychczasowe rekordy

W nowym rekordzie została ustanowiona po 15 kolejnych miesiącach (od czerwca 2023 r. do sierpnia 2024 r.) serii bezprecedensowych upałów i rekordowych temperatur miesięcznych. Bill Nelson z NASA podkreślił znaczenie zrozumienia zmieniającej się planety w obliczu rekordowych temperatur i pożarów lasów, które obecnie stanowią zagrożenie dla ośrodków i pracowników w Kalifornii.

Według naukowców NASA, Ziemia była o około 1,47 stopnia Celsjusza cieplejsza w 2024 roku w porównaniu z okresem połowy XIX wieku (1850–1900). Średnie temperatury przez ponad połowę 2024 roku były o ponad 1,5 stopnia Celsjusza wyższe od poziomu bazowego, co sugeruje możliwe przekroczenie tej wartości po raz pierwszy w całym roku.

Gavin Schmidt, dyrektor Goddard Institute for Space Studies (GISS) NASA w Nowym Jorku, porównał obecne temperatury z okresem sprzed trzech milionów lat, kiedy poziom mórz był o ponad 20 metrów wyższy niż obecnie, i wskazał, że średnia temperatura była jedynie o około 3 stopnie Celsjusza wyższa. Przypadający na ciepłe okresy trzy miliony lat temu, był tylko o około 3 stopnie Celsjusza wyższy niż poziom z epoki przemysłowej. W ciągu 150 lat, średnie temperatury mogą zbliżać się do poziomów z okresu pliocenu.

Naukowcy są zgodni, że trend ocieplenia obserwowany w ostatnich dekadach jest napędzany przez gazy cieplarniane zatrzymujące ciepło, takie jak dwutlenek węgla i metan. W latach 2022 i 2023 odnotowano rekordowy wzrost emisji dwutlenku węgla z paliw kopalnych, co spowodowało wzrost stężenia dwutlenku węgla w atmosferze z poziomu sprzed epoki przemysłowej do obecnych 420 części na milion.

Gavin Schmidt przestrzegł, że chociaż nie każdy rok będzie bił rekordy, to długoterminowy trend jest jasny. Ekstremalne opady deszczu, fale upałów i zwiększone ryzyko powodzi są już widoczne, a będą się nasilać, jeśli emisje gazów cieplarnianych będą nadal kontynuowane.

NASA analizuje dane dotyczące temperatury powietrza przy powierzchni Ziemi zebranych z rozmaitych stacji meteorologicznych, oraz dane na temat temperatury powierzchni morza. Te informacje są poddawane analizie przy użyciu metod uwzględniających zróżnicowaną odległość między stacjami pomiarowymi na całym świecie, a także efekty „miejskich wysp ciepła”. Ostrzeżenie naukowców i analizy NASA są jasnym sygnałem pilnej potrzeby działań przeciwko zmianom klimatycznym.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *