Prawo

31-letni inżynier z Nigerii wykryty jako amerykański żołnierz

W pewien deszczowy wieczór, Artur L. siedział przy komputerze przeglądając swoje media społecznościowe, gdy niespodziewanie dostał wiadomość od tajemniczej kobiety, która przedstawiła się jako amerykańska żołnierka stacjonująca w Syrii. Mężczyzna początkowo był sceptyczny, ale po kilku rozmowach z kobietą zaczął się w nią zauroczać. Powiedziała mu, że potrzebuje jego pomocy w załatwieniu pewnej ważnej sprawy dotyczącej odbioru paczki, w której miały znajdować się jej osobiste rzeczy oraz oszczędności w dolarach. Artur, będąc już całkowicie przekonany o uczciwości żołnierki, zgodził się pomóc i przesłał jej 32 tys. zł na opłacenie kosztów celnych.

Niestety, po tym przelewie żołnierka nagle zniknęła, przestając odpowiadać na wiadomości Artura. Mężczyzna zdawał sobie sprawę, że padł ofiarą oszustwa, a konkretnie tzw. „oszustwa nigeryjskiego” na amerykańskiego żołnierza. Po śledztwie policjantów i prokuratorów w Warszawie udało się jednak złapać Fredericka N., 31-letniego inżyniera, który był głównym sprawcą tego oszustwa. Oczekiwany zysk miał wynieść aż 18 tys. zł, które Frederick wypłacił na swoje konto bankowe.

Mimo zarzutów postawionych przez śledczych, Nigeryjczyk nie przyznał się do winy, twierdząc że nie miał świadomości pochodzenia pieniędzy, które trafiły na jego konto. Teraz grozi mu do 8 lat więzienia za doprowadzenie Artura do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Oszustwo na amerykańskiego żołnierza jest jedną z wielu form tzw. „oszustwa nigeryjskiego”, które ma na celu wyłudzenie pieniędzy od naiwnych osób poprzez stworzenie fikcyjnej postaci z ciekawą historią życia i prośbą o pomoc finansową.

Aby uchronić się przed podobnymi oszustwami, należy być podejrzliwym wobec wszelkich ofert, które wydają się zbyt dobre, aby były prawdziwe. Jeśli ktoś, kogo nie znasz, proponuje ci dużą sumę pieniędzy w zamian za niewielką pomoc finansową, należy być ostrożnym i powiadomić o takiej sytuacji odpowiednie służby. W przypadku utraty pieniędzy, należy również jak najszybciej zawiadomić bank, aby zablokować transakcje i przekazać informację policji lub prokuraturze. Takie działania mogą pomóc w zwalczaniu tego rodzaju przestępstw i ochronie innych potencjalnych ofiar.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *