Gospodarka

40 miliardów złotych z KPO do końca roku – minister ogłasza kolejne wsparcie finansowe

Dyrektor MFiPR zauważyła, że Polska złożyła kolejne dwa wnioski o płatność z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), co ma znaczący wpływ na zapewnienie płynności realizacji inwestycji z tego programu. Jest to niezwykle istotne dla dalszego rozwoju gospodarczego kraju – podkreśliła Pełczyńska-Nałęcz, cytowana w komunikacie ministerstwa na platformie X.

Ministra zaznaczyła, że KPO jest realizowany w tempie pozwalającym na nadrobienie ewentualnych opóźnień. Do tej pory uruchomiono 47 z 57 inwestycji, a z PFR już zainwestowano 6,7 mld zł. Wartość podpisanych umów z beneficjentami wynosi obecnie 611 tys. – z biznesem na duże inwestycje infrastrukturalne oraz z indywidualnymi odbiorcami, np. rodzinami na modernizację budynków czy instalację fotowoltaiki.

„Dzięki nowym regulacjom w programie Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, przyspieszona zostanie pomoc dla osób dotkniętych skutkami powodzi” – dodała Pełczyńska-Nałęcz. Wprowadzone zmiany mają na celu zwiększenie liczby beneficjentów mogących skorzystać z wsparcia finansowego na projekty związane z usuwaniem skutków powodzi, głównie w obszarach infrastruktury wodno-kanalizacyjnej oraz energetycznej.

Na dodatek, niebawem Polska może otrzymać kolejne wielomiliardowe środki z KPO. Komisja Europejska rozpoczęła procedurę zatwierdzania drugiej wypłaty pieniędzy dla Polski, które mogą wynieść aż 9,4 mld euro, jako część drugiego i trzeciego wniosku. Istnieje szansa, że środki te zostaną przelane jeszcze przed końcem roku, a nawet przed świętami Bożego Narodzenia.

Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności ma na celu wzmocnienie polskiej gospodarki, przyspieszenie rozwoju oraz zwiększenie zatrudnienia. Dotacje i pożyczki z tego programu mają przyczynić się do osiągnięcia wyznaczonych celów, realizacji nowych inwestycji oraz przyspieszenia wzrostu gospodarczego. Ponadto, prawie połowa budżetu KPO jest przeznaczona na cele klimatyczne, a ponad 21 proc. – na transformację cyfrową, zgodnie z założeniami Unii Europejskiej.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *