43. rocznica tragedii w kopalni „Wujek”. Nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności.
Dzisiejszy dzień, 16 grudnia, upływa 43 lata od tragicznej pacyfikacji kopalni Wujek w Katowicach, która zapisała się krwawym piórem w historii Polski. To był dzień, który na zawsze pozostanie w pamięci Polaków jako jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń z okresu stanu wojennego.
Górniczy strajk w kopalni Wujek był jednym z wielu protestów w okresie stanu wojennego, które miały miejsce w różnych zakątkach kraju. Górnicy domagali się przestrzegania praw pracowniczych, godziwych warunków pracy i podwyżek płac. W odpowiedzi na ich postulaty władze postanowiły użyć siły, co doprowadziło do tragicznych konsekwencji.
Władze zaangażowały w pacyfikację kopalni Wujek ponad 2 tysiące milicjantów, funkcjonariuszy ZOMO i żołnierzy. Broń, czołgi i transportery opancerzone zostały skierowane przeciwko protestującym górnikom, co zakończyło się strzelaniną. W wyniku tych tragicznych wydarzeń zginęło dziewięciu uczestników strajku, a wielu zostało rannych.
Podczas niedzielnych obchodów rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek, prezydent Andrzej Duda podkreślił tragiczny charakter tych wydarzeń. Zaznaczył, że ci, którzy wydali rozkazy strzelania do górników, byli zdrajcami i bandytami, ale również Polakami. Prezydent wyraził swoje ubolewanie z powodu braku odpowiedzialności i kary dla tych, którzy ponieśli największą odpowiedzialność za tragedię.
To, że wciąż nie wszyscy winni zostali ukarani, budzi wiele kontrowersji i wzburzenia w społeczeństwie. Prezydent zaapelował o pamięć o tych tragicznych wydarzeniach i o sprawiedliwość dla ofiar pacyfikacji. Wciąż pozostaje wiele niewyjaśnionych spraw związanych z pacyfikacją kopalni Wujek, które wymagają gruntownego zbadania i wyjaśnienia.
Pamiętajmy o tych, którzy zginęli w obronie swoich praw i godności. Niech tragedia kopalni Wujek będzie przestrogą i przypomnieniem dla nas wszystkich o konieczności szacunku dla ludzkiego życia i godności. Niech rocznica tego tragicznego wydarzenia będzie okazją do refleksji i solidarności z rodzinami ofiar.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.