
500 milionów dolarów dla Ukrainy przed ustąpieniem Trumpa.
W efektach czwartkowego spotkania w amerykańskiej bazie wojskowej w Ramstein w Niemczech poinformował odchodzący szef Pentagonu Lloyd Austin. Grupa Kontaktowa ds. Obrony Ukrainy powstała 26 kwietnia 2022 r.; to międzynarodowa platforma współpracy, której celem jest koordynacja pomocy wojskowej dla Ukrainy. W skład tej grupy wchodzi przeszło 50 krajów, w tym Polska.
Niepewność przed inauguracją Trumpa
Według agencji dpa może to być ostatni taki pakiet pomocy w związku z tym, że 20 stycznia urząd prezydenta USA oficjalnie obejmie Donald Trump. Niemiecka agencja przypomina, że amerykański prezydent elekt wielokrotnie zapowiadał podjęcie działań na rzecz szybkiego zakończenia wojny w Ukrainie. Wypowiedzi Trumpa dotyczące ograniczenia pomocy finansowej dla Ukrainy również budzą pewne obawy.
Odchodzący minister obrony USA Lloyd Austin poinformował, że najnowszy pakiet pomocy USA dla władz w Kijowie obejmuje między innymi amunicję do obrony powietrznej oraz amunicję i wsparcie techniczne dla myśliwców F-16 w służbie ukraińskiej. Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę, czyli od 24 lutego 2022 r., Stany Zjednoczone przekazały temu państwu pomoc wojskową o łącznej wartości 65,9 mld dolarów.
Minister obrony Niemiec Boris Pistorius na spotkaniu zapowiedział, że jego kraj przekaże Kijowowi pociski do systemów obrony powietrznej Iris-T. Podkreślił również, że Ukraina może polegać na Niemczech niezależnie od wyniku wyborów do Bundestagu zaplanowanych na 23 lutego.
Drony dla Ukrainy
Kolejnym wsparciem mają być drony FPV. Państwa wchodzące w skład koalicji, która ma zapewnić, że drony dla Ukrainy zostaną wyprodukowane w dużych ilościach, a koszty tego przedsięwzięcia będą niskie, to Wielka Brytania, Dania, Holandia, Łotwa i Szwecja – poinformowała agencja AFP.
Londyn przeznaczył 15 mln funtów (18 mln euro) na produkcję dronów, których cały koszt wynosi 73 mln funtów (87 mln euro). Ponadto sześć państw, w tym Niemcy, Portugalia i Dania, przekazało łącznie 190 mln funtów (227 mln euro) na Międzynarodowy Fundusz dla Ukrainy (IFU), którym Wielka Brytania zarządza. Fundusz do tej pory zebrał ponad 1,3 mld funtów (227 mln euro).
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski apeluje o zwiększenie dostaw sprzętu wojskowego, zwłaszcza dronów. Zełenski prosi o inwestycje w siłę Ukrainy, a także wspiera produkcję amerykańskiej broni w ukraińskich fabrykach. Ponadto apeluje o dalsze sankcje wobec Rosji i obecność wojsk państw zachodnich na Ukrainie, uważając że może to zmusić Rosję do pokoju. Warto zauważyć, że plan pomocy dla Ukrainy, który ma obowiązywać do lat 2030-2031, przekracza łączną kwotę 3 mld funtów (3,6 mld euro) rocznie.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.