ABW informuje o zwiększonej aktywności rosyjskich służb.
W relacji opublikowanej w 2023 roku, ABW informuje, że udało się rozpracować siatkę szpiegowską realizującą zadania rozpoznawcze i dywersyjne na rzecz Federacji Rosyjskiej. W efekcie śledztwa skazano 16 osób, w tym 12 obywateli Ukrainy, 3 obywateli Białorusi i jednego obywatela Federacji Rosyjskiej. Jednakże, zamiast wygasnąć, działalność grup szpiegowskich i dywersyjnych na rzecz Rosji w Polsce zdecydowanie się nasiliła w 2024 roku.
W komunikacie ABW podkreśla, że w ubiegłym roku obiekty cywilne, takie jak magazyny czy sklepy wielkopowierzchniowe, stały się głównym celem tych grup. Metodą działania, która przybrała na sile, są podpalenia. Co więcej, aktywność tych grup przekształciła się stopniowo w działania terrorystyczne. Osoby realizujące zadania na zlecenie rosyjskich służb specjalnych miały za zadanie dystrybuować w Europie przesyłki kurierskie zawierające zakamuflowane substancje zapalne oraz mechanizm czasowy, które wybuchały w trakcie transportu.
Wskazano także, że do realizacji zadań dywersyjnych są rekrutowani przede wszystkim młodzi ludzie z państw, które były częścią ZSRR, takich jak Ukraina i Białoruś. Owa młodzież często ma powiązania ze środowiskami przestępczymi i motywację finansową, a nie ideologiczną. Choć często deklarują antyrosyjskie poglądy, to nie przeszkadza im to w działaniach, które mają przyczyniać się do destabilizacji sytuacji na Ukrainie i w państwach Zachodu.
ABW zauważa, że komunikacja pomiędzy członkami grup szpiegowskich odbywa się głównie za pośrednictwem mediów społecznościowych i komunikatorów internetowych, a wynagrodzenie jest przekazywane w formie kryptowalut. Taki sposób działania znacząco utrudnia wykrycie faktycznych zlecających operacje.
Agencja zaznacza, że celem działań dywersyjnych organizowanych przez Rosję jest zastraszenie obywateli Polski i państw Zachodu, a także zniechęcenie ich do udzielania wsparcia Ukrainie. Jest to również test dla odporności Polski i jej sojuszników na zagrożenia hybrydowe.
Prokuratura nadzoruje kilka śledztw dotyczących działalności dywersyjnej, które powierzono Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i policji. Dotychczas postawiono zarzuty około 20 podejrzanym. Sytuacja wymaga pilnego rozwiązania i wzmocnienia działań antyterrorystycznych w obronie państwa oraz jego obywateli.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.