Świat

Admirał NATO wzywa przedsiębiorstwa do przygotowania się do konfliktu militarnej.

„Dywersyfikacja źródeł dostaw surowców to kluczowa kwestia dla bezpieczeństwa Europy” – podkreślał Bauer, wskazując na rosnącą zależność kontynentu od importu kluczowych surowców z Chin. Według admirała, produkcja 60% metali ziem rzadkich oraz 90% ich przetwarzania odbywa się w Chinach, co sprawia, że Europa staje się podatna na potencjalne szantaże ze strony Partii Komunistycznej.

W kontekście doświadczeń z rosyjskim Gazpromem, który wykorzystywał dostawy gazu jako narzędzie politycznego szantażu, Bauer zwraca uwagę na konieczność dywersyfikacji i poszukiwania alternatywnych źródeł dostaw surowców. Przypomniał również o strategicznym znaczeniu Chin jako dostawcy składników potrzebnych do produkcji leków, co może stanowić zagrożenie dla europejskiego bezpieczeństwa zdrowotnego.

„W obliczu tych zagrożeń gotowość wojskowa to za mało” – podkreślał admirał, wskazując na konieczność świadomego podejmowania decyzji strategicznych również na polu ekonomicznym. Ostrzegł przed pozostawieniem Europy w sytuacji uzależnienia od jednego dostawcy oraz apelował o rozwijanie partnerstw z innymi krajami w celu zwiększenia bezpieczeństwa surowcowego.

W ostatnich tygodniach niemieckie media informują o tajnym planie operacyjnym na wypadek wojny z Rosją, co dodatkowo podkreśla rosnące napięcie i zagrożenia geopolityczne. Szef Federalnej Służby Wywiadowczej Niemiec ostrzega przed potencjalnym atakiem Rosji na NATO do 2030 roku, co wymaga zwiększenia przygotowań obronnych i współpracy międzynarodowej.

W odpowiedzi na te zarzuty prezydent Rosji, Władimir Putin, zaprzecza planom agresji na Europę, nazywając je „kompletną bzdurą”. Jednakże rosnące militarne wydatki państw NATO oraz strategia Rosji w regionie budzą obawy dotyczące stabilności i bezpieczeństwa regionu.

Apel NATO o mobilizację biznesu w celu wzmocnienia odporności gospodarczej Europy wywołuje różne reakcje. Choć może to przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa surowcowego i gospodarczego kontynentu, istnieje obawa przed dalszą eskalacją napięć z Rosją i Chinami. Jednakże przygotowanie się na wszystkie możliwe scenariusze jest kluczowe dla zachowania stabilności i bezpieczeństwa w regionie.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *