
AfD ponownie na czele sondażu – skrajna prawica w świetnej formie
W najnowszym sondażu przeprowadzonym przez prywatne nadawcy RTL i ntv partia AfD zanotowała wzrost poparcia o dwa punkty procentowe, co sprawiło, że obecnie znajduje się na pierwszym miejscu z wynikiem 26 proc. Na drugim miejscu znalazły się partie chadeckie CDU/CSU, które utrzymały się na poziomie 25 proc. Z kolei SPD nie odnotowała żadnych zmian, a Zieloni i Lewica straciły po jednym punkcie procentowym.
Chociaż AfD zyskuje na popularności, potencjalny rząd koalicyjny CDU/CSU i SPD nadal nie uzyskałby większości w barometrze trendów. Gdyby wybory odbyły się w tym tygodniu, wyniki mogłyby przedstawiać się następująco: AfD – 26 proc., CDU/CSU – 25 proc., SPD – 15 proc., Zieloni – 11 proc., Lewica – 9 proc. CDU/CSU i SPD – mają łącznie 4,9 pkt. proc. mniej niż w wyniku wyborów.
W innym badaniu zleconym przez RTL i ntv Instytutowi Forsa wyborcy AfD podali różne motywy swojego głosowania. 35 proc. zgodziło się z ideami politycznymi AfD, 19 proc. odrzuciło cały system polityczny, a 40 proc. zagłosowało na AfD jako protest przeciwko partiom znajdującym się lub będącym w rządzie.
Z kolei analizując kompetencje polityczne partii, AfD pozostaje na poziomie 12 proc., a CDU/CSU oraz Zieloni spadły odpowiednio o jeden punkt procentowy. SPD utrzymuje się na poziomie 8 proc., a Partia Lewicy pozostaje bez zmian na poziomie 4 proc. Jednak aż 47 proc. respondentów wskazało, że żadna partia nie posiada największych kompetencji politycznych.
Należy również zauważyć, że potencjał wyborczy AfD przekracza 30 proc. osób uprawnionych do głosowania, co jest znacznym odsetkiem. Na wschodzie kraju aż 18 proc. osób, które wcześniej nie głosowały na AfD, można sobie teraz wyobrazić poparcie dla tej partii. Warto również podkreślić, że niezadowolenie z partii głównego nurtu oraz problem imigracji to główne powody, dla których niektórzy wyborcy rozważają oddanie swojego głosu na AfD.
Wobec powyższych danych i tendencji, sytuacja polityczna w Niemczech może się jeszcze bardziej skomplikować. Warto obserwować rozwój sytuacji i ewentualne zmiany w preferencjach wyborczych przed nadchodzącymi wyborami.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.