
AfD ponownie na czele sondażu, zyskując popularność wśród skrajnej prawicy
W najnowszym sondażu przeprowadzonym przez prywatnych nadawców RTL i ntv, partia AfD zanotowała znaczący wzrost poparcia, osiągając wynik 26 proc. To o dwa punkty procentowe więcej niż w poprzednim tygodniu. W rezultacie, partia ta wyprzedziła partie chadeckie CDU/CSU, które utrzymały się na poziomie 25 proc., czyli poniżej swojego wyniku w wyborach do Bundestagu. Z kolei SPD nie odnotowała żadnych zmian, podczas gdy Zieloni i Lewica straciły po jednym punkcie procentowym.
Wciąż brakuje większości dla potencjalnego koalicji rządowej CDU/CSU i SPD w barometrze trendów. Gdyby wybory odbyły się w tym tygodniu, wyniki mogłyby być następujące: AfD – 26 proc. (w wyborach do Bundestagu 23 lutego uzyskała 20,8 proc.), CDU/CSU – 25 proc. (28,5 proc.), SPD – 15 proc. (16,4 proc.), Zieloni – 11 proc. (11,6 proc.), Lewica – 9 proc. (8,8 proc.). Razem CDU/CSU i SPD mają łącznie 4,9 pkt. proc. mniej niż wynika z ich wyniku wyborczego.
W innym badaniu zleconym przez RTL i ntv Instytutowi Forsa, wyborcy AfD zostali zapytani o swoje motywy głosowania. Okazało się, że 35 proc. głosujących na tę partię zgadza się z jej ideami, 19 proc. odrzuca cały system polityczny, a aż 40 proc. głosowało bardziej w proteście przeciwko innym partiom. Ponadto, 24 proc. jako główny powód wskazało niezadowolenie z rządu koalicyjnego SPD, Zielonych i FDP, który upadł.
Potencjał wyborczy AfD wydaje się przekraczać 30 proc. osób mających prawo głosu. Według barometru trendów RTL i ntv, 12 proc. respondentów mogłoby sobie wyobrazić głosowanie na AfD, gdyż 20,8 proc. tak zagłosowało w lutym. Na wschodzie kraju aż 18 proc. osób mogłoby to uczynić, podczas gdy na zachodzie wynosi to 11 proc.
Jeśli chodzi o największe kompetencje polityczne, AfD utrzymuje się na poziomie 12 proc., podczas gdy CDU/CSU spadła o 1 pkt. proc. do 21 proc., Zieloni również stracili 1 pkt. proc. spadając z 7 do 6 proc. SPD pozostaje na poziomie 8 proc., a Lewica na poziomie 4 proc. 47 proc. respondentów odpowiedziało, że żadna z partii nie ma największych kompetencji – o 3 pkt. proc. więcej niż poprzednio.
Warto zauważyć, że preferencje wyborcze zmieniają się wraz z sytuacją polityczną, a niezadowolenie z obecnych rządów oraz systemu politycznego może być kluczowym czynnikiem w nadchodzących wyborach. Jednakże, AFd zdobywając coraz większe poparcie i zyskując zaufanie wyborców, może mieć wpływ na przyszłą sytuację polityczną w Niemczech.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.