Polityka

Aktualizacja składki zdrowotnej – minister wprowadza pilną poprawkę

Początkowo propozycja autopoprawki została zgłoszona przez Ministerstwo Zdrowia, jednak w poniedziałek Izabela Leszczyna złożyła wniosek o jej wycofanie. Równocześnie minister finansów Andrzej Domański zgłosił tę samą autopoprawkę z prośbą o jej pilne rozpatrzenie przez Radę Ministrów. Zgodnie z zaproponowanymi zmianami, minimalna składka na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców opłacających podatek dochodowy na zasadach określonych według skali podatkowej miałaby być obniżona w 2025 r. do 19 proc. stawki podatku dla osób opłacających podatek dochodowy z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Roczna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne nie będzie mogła być niższa od kwoty, która jest iloczynem liczby miesięcy w roku kalendarzowym podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu i 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Ta zmiana ma przyczynić się do poprawy rentowności prowadzonej działalności gospodarczej wśród przedsiębiorców osiągających najniższe dochody, co jest korzystne dla osób prowadzących działalność gospodarczą rozliczających się we wskazanych formach podatkowych.

Propozycja zakłada również, że podstawa wymiaru składki za dany miesiąc nie może być niższa od kwoty 75 proc. minimalnego wynagrodzenia obowiązującego na pierwszy dzień roku składkowego, zarówno dla osób stosujących opodatkowanie w formie karty podatkowej, jak i tych rozliczających się liniowo. Wprowadzenie tych zmian ma na celu poprawę sytuacji przedsiębiorców o niskich dochodach.

Zmiany przewidziane w projekcie ustawy mają także obejmować wyłączenie z podstawy wymiaru składki zdrowotnej przychodów i kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży środków trwałych, takich jak nieruchomości. Szacuje się, że łączny koszt zmian dla sektora finansów publicznych wynosić będzie 945 mln zł, a korzystać z nich będzie około 934 tys. przedsiębiorców.

Zmiany miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r. i obowiązywać tylko przez ten rok. W planach rządu na rok 2026 znajdują się kolejne zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Projekt ustawy wraz z autopoprawką zostanie najprawdopodobniej omówiony na pierwszym czytaniu w Sejmie już w najbliższy czwartek.

Warto zaznaczyć, że reforma składki zdrowotnej była obietnicą wyborczą współtworzących koalicję Trzeciej Drogi i Platformy Obywatelskiej. Jednak z powodu trudnej sytuacji finansowej systemu ochrony zdrowia, proponowane zmiany nie są tak daleko idące, jak wcześniejsze deklaracje. Obecnie przedsiębiorcy obciążeni są składką zdrowotną proporcjonalną do dochodu, co według wielu z nich jest trudne do udźwignięcia. Organizacje reprezentujące przedsiębiorców zabiegają o zmianę przepisów w tej kwestii.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *