
Amerykanie dążą do przejęcia kontroli nad ukraińskimi elektrowniami – brakująca łączność z minerałami
Donald Trump zaskoczył środowisko polityczne swoim niezwykłym pomysłem, aby USA przejęły kontrolę nad ukraińskimi elektrowniami atomowymi. Pomysł ten został wypowiedziany podczas telefonicznej rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Biały Dom podkreślił, że z bogatym doświadczeniem w dziedzinie energii elektrycznej, USA mogą być bardzo pomocne w zarządzaniu elektrowniami jądrowymi na Ukrainie. Dodano również, że amerykańska kontrola nad tymi obiektami byłaby najlepszą ochroną dla ich infrastruktury.
Prezydent Trump podkreślił również zainteresowanie USA podpisaniem umów z Ukrainą dotyczących metali ziem rzadkich i minerałów. Pomysł przejęcia elektrowni jądrowych przez Stany Zjednoczone zaskoczył ukraińskie władze oraz ekspertów od energetyki. Prezydent Zełenski podkreślił, że kwestia tych obiektów nie była poruszana w rozmowie z Trumpem, a mówiono tylko o Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.
Po agresji rosyjskiej na Ukrainę od marca 2022 roku siłownia ta znajduje się pod kontrolą wojsk rosyjskich. Zdaniem ekspertów, przejęcie kontroli nad elektrownią przez Rosję budzi obawy o kradzież amerykańskiej własności intelektualnej, ponieważ przed wojną w elektrowni tej wykorzystywano amerykańskie paliwo i technologię.
Firma Westinghouse, specjalizująca się w technologii nuklearnej, jest zaangażowana w budowę reaktorów na Ukrainie. Przejęcie kontroli nad Zaporoską Elektrownią Jądrową przez Rosję spowodowało zaniepokojenie amerykańskim koncernem, który już podjął kroki prawne w obronie swoich technologii. Zdaniem ekspertów, Westinghouse miałby wiele korzyści z odzyskania kontroli nad największą elektrownią atomową w Europie.
Ukraina wyjaśniła, że pełna operacyjność Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej jest kluczowa dla wydobycia surowców mineralnych na Ukrainie, z których korzystać chcą USA. Pomimo tego, próba sprywatyzowania elektrowni na użytek Stanów Zjednoczonych spotkałaby się z oporem wszystkich sił politycznych na Ukrainie. Dodatkowo, ekspertów uważają, że przekazanie elektrowni po prostu USA byłoby mało realne, ponieważ elektrownia ta jest własnością Ukrainy i znajduje się na jej ziemi.
Ostatecznie, pomysł przejęcia kontroli nad elektrowniami jądrowymi na Ukrainie przez USA budzi wiele kontrowersji i wątpliwości. Dalszy rozwój sytuacji będzie zależał od decyzji i działań politycznych obu państw oraz ewentualnych reakcji społeczności międzynarodowej.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.