Polityka

Anna Adamska-Gallant nominowana na sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Polska kandydatka została wybrana na stanowisko sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) zdecydowaną większością głosów już w pierwszej rundzie głosowania. Anna Adamska-Gallant, która przez wiele lat pracowała jako sędzia w Polsce i na Bałkanach, zdobyła aż 78 głosów spośród 154 ważnych oddanych przez członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Kariera Adamska-Gallant była bogata i różnorodna. Przez 17 lat zajmowała stanowisko sędziego, głównie w sprawach karnych, zarówno w Polsce, jak i na Bałkanach. Następnie, w latach 2013-2018, pracowała jako sędzia międzynarodowa w ramach misji Unii Europejskiej na rzecz praworządności w Kosowie, gdzie zajmowała się m.in. sprawami dotyczącymi zbrodni wojennych popełnionych w czasie konfliktów zbrojnych na terenie byłej Jugosławii. W roku 2015 została powołana na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego Kosowa.

Od 2018 roku Adamska-Gallant pracuje jako niezależna ekspertka ds. wymiaru sprawiedliwości i rządów prawa dla różnych instytucji, w tym Expertise France, Rady Europy i Banku Światowego. Jej praca polega głównie na doradzaniu w procesie budowania niezależnych sądów, zarówno w Europie, jak i poza nią. Między innymi prowadziła działania w Ukrainie w celu wsparcia reform wymiaru sprawiedliwości.

Adamska-Gallant była jedną z trzech kandydatów zgłoszonych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski. Obok niej były Małgorzata Wąsek-Wiaderek oraz Adam Wiśniewski. Kandydatury wszystkich trzech zostały pozytywnie zaopiniowane przez Panel Doradczy Ekspertów Rady Europy odpowiedzialny za wyłonienie kandydatów na stanowisko sędziego ETPCz.

W głosowaniu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Małgorzata Wąsek-Wiaderek zdobyła 9 głosów, a Adam Wiśniewski – 38. Oboje kandydaci zostali wcześniej zaakceptowani przez Komisję Zgromadzenia Parlamentarnego do spraw wyboru sędziów.

Sędziowie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka są wybierani przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy spośród trzech kandydatów proponowanych przez państwo będące stroną Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Od 2012 roku Polskę w ETPCz reprezentował prof. dr hab. Krzysztof Wojtyczek, którego kadencja zakończyła się 31 października 2021 roku. Po odrzuceniu przez ZPRE listy kandydatów przekazanej przez rząd polski, władze kraju zostały wezwane do przedstawienia nowej listy do 12 sierpnia 2024 roku.

W poprzednich latach Polskę w Europejskim Trybunale Praw Człowieka reprezentowali Jerzy Makarczyk (1992-2002) oraz prof. Lech Garlicki (2002-2012). Teraz, po wyborze Anny Adamska-Gallant, Polska ma nadzieję na kontynuację skutecznej pracy na tym prestiżowym stanowisku.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *