Atak Iranu na Izrael: Ostatnie wydarzenia i skutki
Siły Obronne Izraela (IDF) poinformowały wieczorem, że Iran dokonał ataku rakietowego na terytorium Izraela. Ludność cywilna została skierowana do schronów w celu zapewnienia bezpieczeństwa. IDF apelują do Izraelczyków o zachowanie czujności i precyzyjne wykonanie instrukcji dotyczących bezpieczeństwa. Po usłyszeniu syreny należy niezwłocznie udać się do schronu i pozostać tam do odwołania – tak brzmi komunikat wojskowy.
Według niepotwierdzonych informacji Iran wystrzelił co najmniej dwieście rakiet i dronów w kierunku Izraela. Gazeta „Jerusalem Post” podaje jednak, że liczba ta wynosi około 500. Konsekwencją ataku są zamknięte przestrzenie powietrzne Izraela i Iraku, a także zawieszony ruch lotniczy w Jordanii. Po godzinie 20 Izrael ponownie otworzył swoją przestrzeń powietrzną, natomiast w Jordanii wojsko zaapelowało do mieszkańców o pozostanie w domach w celu zapewnienia bezpieczeństwa.
Rakiety nad izraelskimi miastami wywołały panikę i chaos. Nad Jerozolimą słychać było odgłosy przechwytywania rakiet i wybuchy, co spowodowało silne uczucia lęku i niepokoju wśród mieszkańców. Agencja AFP informuje, że irańskie rakiety były widoczne również w przestrzeni powietrznej Jordanii, jednak zostały przechwycone przez obronę powietrzną.
Na zachodzie Jordanii w dolinie Jordanu, przyszłość dzisiaj rackiet odbyły się głośne eksplozje, co dodatkowo zwiększyło napięcie i strach w regionie. Irańska Studencka Agencja Prasowa opublikowała nagrania, na których widać rakiety przelatujące nad Teheranem, co stanowi wyraz zdecydowanej akcji ze strony Iranu.
Oficjalne oświadczenie misji dyplomatycznej Iranu przy ONZ podkreśla, że atak rakietowy był legalną, racjonalną i uzasadnioną odpowiedzią na akty terrorystyczne ze strony reżimu syjonistycznego. Iran zapowiada dalsze, miażdżące odpowiedzi w przypadku jakiejkolwiek reakcji Izraela lub kolejnych aktów agresji.
Konflikt pomiędzy Iranem a Izraelem ma długą historię, a najnowsze wydarzenia tylko podgrzewają atmosferę w regionie Bliskiego Wschodu. Premier Benjamin Netanjahu ostrzega przed dalszym eskalowaniem sytuacji, podkreślając, że Izrael nie cofnie się przed żadnym przeciwnikiem na Bliskim Wschodzie. Sytuacja ta tylko pogłębia już istniejące animozje i antagonizmy pomiędzy stronami, co stawia świat przed kolejnymi wyzwaniami dotyczącymi stabilizacji i pokoju w regionie.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.