
Atak na Ewę Wrzosek. „Ich działania naraziły Polskę na kompromitację” – zmiana tytułu.
Niedawne wydarzenia w Polsce wstrząsnęły opinią publiczną. Nagrania z kamer bez trybu ujawniły rozmowę polityków PiS, którzy brali udział w manifestacji pod prokuraturą. W centrum dyskusji stała śmierć Barbary Skrzypek, za którą odpowiedzialnością obarczono obecny rząd i śledczych. Szczególną kontrowersję wzbudziły słowa europosła PiS, Jacka Ozdoby, który planował atak fizyczny na prokuratora Ewę Wrzosek. W swojej wypowiedzi stwierdził, że chce ją „pchnąć”, natomiast Marek Suski prosił go, aby uczynił to „delikatnie”.
Reakcje na te nagrania były natychmiastowe. Ryszard Kalisz wyraził swoje oburzenie nad poziomem kultury osobistej polityków uczestniczących w tym incydencie. Podkreślił, że brak szacunku dla funkcjonariusza państwowego, jakim jest prokurator, jest niedopuszczalny. Z kolei Adam Bodnar zwrócił się do przewodniczącej PE o podjęcie odpowiednich kroków wobec Jacka Ozdoby.
Dodatkowo, problem związany z Konfederacją i odrzuceniem przez Państwową Komisję Wyborczą ich sprawozdania finansowego na ostatnie wybory do Parlamentu Europejskiego także wzbudził wiele kontrowersji. Pełnomocnik finansowy komitetu tłumaczył się problemami technicznymi związanych z elektroniczną skrzynką podawczą E-PUAP, jednak Ryszard Kalisz zdementował te informacje, twierdząc, że nie było żadnych problemów z ich złożeniem.
Mimo wszystkich tych kontrowersji, Ryszard Kalisz zapewniał, że Polsce nie grozi powyborczy kryzys po zawetowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę tzw. ustawy incydentalnej. Podkreślił jednak, że decyzja prezydenta była niefortunna i nieodpowiedzialna, ponieważ, według niego, nie uwzględniała przestrzegania Konstytucji.
Wszystkie te wydarzenia wskazują na wzrastającą polaryzację polityczną w Polsce oraz na potrzebę przestrzegania zasad demokracji i poszanowania instytucji państwowych. Skandaliczne zachowania polityków oraz problemy związane z rządem i opozycją sprawiają, że sytuacja polityczna w kraju staje się coraz bardziej napięta. Konieczne jest podjęcie odpowiednich działań, aby przywrócić zaufanie społeczeństwa do polityków i instytucji państwowych.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.