Atak Rosji na terytorium państw NATO – ostrzeżenie szefa niemieckiego wywiadu
Rosyjskie plany agresji wobec NATO stają się coraz bardziej realne – ostrzegał Kahl podczas niedawnego spotkania zorganizowanego przez Niemiecką Radę Stosunków Zagranicznych. W jego opinii, możliwa staje się konfrontacja militarna, która mogłaby zakończyć się atakiem na Zachód przez rosyjskie siły zbrojne.
Według Kahla, do końca dekady rosyjska armia będzie gotowa do przeprowadzenia ataku na Zachód, zarówno pod względem liczebności jak i wyposażenia. Niemniej jednak, nie spodziewa się on szeroko zakrojonej operacji na kraje europejskie należące do NATO. Raczej, Rosja mogłaby spróbować podważyć zapis o automatycznej pomocy określony w Traktacie Północnoatlantyckim, co mogłoby doprowadzić do rozkładu zachodniego sojuszu.
Kahl przywołał oceny BND, zgodnie z którymi wpływowi przedstawiciele rosyjskiego rządu zaczynają wątpić w skuteczność artykułu 5 Traktatu NATO w sytuacji wyjątkowej. Mimo że obecnie nie ma konkretnych dowodów na zamiary wojenne Rosji, istnieje ryzyko eskalacji konfliktu w nadchodzących latach, gdyby takie poglądy zdobyły przewagę w Kremlu.
Jako możliwy scenariusz, Kahl wymienił ograniczoną interwencję z udziałem tzw. „zielonych ludzików” w krajach bałtyckich pod pretekstem ochrony mniejszości rosyjskiej. Celem Rosji byłaby osłabienie NATO jako siły obronnej, co udałoby się w momencie, gdy artykuł 5 okazałby się nieskuteczny w przypadku ataku.
Kahl zaznaczył również, że Rosja będzie dążyć do podziału NATO przed ewentualnym konfliktem zbrojnym. Mogłoby to nastąpić poprzez przekonanie niektórych państw członkowskich Sojuszu do zmiany stron i zbliżenia się do Rosji. Putin będzie testował czerwone linie Zachodu i prowadził do eskalacji napięć, próbując osiągnąć swoje cele.
W świetle tych informacji, Zachód musi przygotować się na możliwe niebezpieczeństwo ze strony Rosji oraz solidaryzować się w celu obrony swoich interesów i zapewnienia bezpieczeństwa sojuszniczym krajom NATO. Ryzyko konfrontacji militarnej staje się coraz bardziej realne i należy podejmować odpowiednie działania, aby je zminimalizować.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.