Białoruś: surowe kary za nielegalne transakcje finansowe
W sytuacji skazania na kary od półtora do 19 lat więzienia znalazło się już co najmniej 67 osób, których wyroki są często wyższe z uwagi na to, że wymierza się je na podstawie kilku artykułów kodeksu karnego jednocześnie. Organizacja humanitarna Wiasna alarmuje, że białoruskie władze coraz częściej wykorzystują zarzuty „finansowania terroryzmu” wobec obrońców praw człowieka i aktywistów społecznych.
Przyczyną wszczęcia postępowania może być nawet niewielka darowizna przekazana na organizacje solidarności, które wspierają więźniów politycznych oraz ich rodziny. Według reżimu Łukaszenki, taka pomoc jest uznawana za „finansowanie organizacji ekstremistycznych”, a nawet za „finansowanie terroryzmu”, jeśli pieniądze zostały przekazane na organizację BYPOL lub Cyberpartyzantów.
W 2020 roku, po sfałszowanych wyborach prezydenckich i masowych protestach, Białorusini zaczęli masowo przekazywać pieniądze na pomoc ofiarom represji. Powstało wówczas wiele organizacji zajmujących się wsparciem poszkodowanych, co wpłynęło na niezwykłą falę solidarności w społeczeństwie. Niemniej jednak, Wiasna zwraca uwagę, że postępowania są wszczynane nawet w przypadku, gdy wspierany podmiot nie był uznawany za „ekstremistyczny” w momencie otrzymania środków finansowych.
Struktury siłowe w Białorusi wykorzystują masowe metody nacisku, próbując nakłonić „donatorów” do wpłacania dobrowolnych ofiar na rzecz państwa, których wartość jest znacznie wyższa niż sama kwota darowizny. W lutym 2024 roku, Komitet Śledczy ujawnił, że Białorusini dokonali wpłat na „dobrowolne ofiary” o łącznej wartości około 11,5 mln dolarów. Mimo to, aktywiści organizacji Wiasna obawiają się, że osoby finansujące działalność społeczną nadal mogą być przedmiotem represji ze strony władz.
W konsekwencji, sytuacja praw człowieka na Białorusi staje się coraz bardziej dramatyczna, z powodu represyjnej polityki reżimu Łukaszenki, która skierowana jest przeciwko obrońcom praw człowieka, aktywistom społecznym i każdemu, kto wyraża sprzeciw wobec autorytarnego reżimu. Ostrzeżenia organizacji pozarządowych, takich jak Wiasna, są jednoznaczne – sytuacja polityczna i prawna w kraju wymaga natychmiastowej interwencji społeczności międzynarodowej, aby zapobiec dalszemu naruszaniu praw człowieka i terrorowi wobec obrońców demokracji.