Bicie dzieci akceptowane przez ponad jedną trzecią Polaków
Badanie przeprowadzone na potrzeby Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę i Ipsos Polska, zaprezentowane podczas 21. ogólnopolskiej konferencji „Dzieciństwo bez Przemocy” w Warszawie, dostarcza istotnych informacji na temat stosowania kar fizycznych wobec dzieci w Polsce. Zgodnie z wynikami zestawienia, choć większość respondentów (62%) sprzeciwia się karaniu fizycznemu dzieci, to nadal 36% osób uważa, że istnieją sytuacje uzasadniające takie zachowanie. Co więcej, aż 68% badanych zdaje sobie sprawę z prohibicji kary fizycznej w Polsce.
Analizując wyniki badania, można zauważyć różnice w podejściu do stosowania kar fizycznych w zależności od płci, wieku, miejsca zamieszkania, wykształcenia oraz statusu rodzicielskiego respondentów. Kobiety, osoby młode, mieszkańcy większych miast, osoby z wyższym wykształceniem oraz rodzice dzieci niepełnoletnich częściej sprzeciwiają się stosowaniu kar fizycznych wobec dzieci.
Niezwykle istotnym wnioskiem płynącym z badania jest fakt, że postawy wobec stosowania kar fizycznych znacząco zależą od doświadczeń z dzieciństwa respondentów. Osoby, które nigdy nie doświadczyły kar cielesnych, są zdecydowanymi przeciwnikami takich praktyk, podczas gdy ci, którzy byli często karani w dzieciństwie, częściej akceptują takie metody wychowawcze.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że 80% respondentów dopuszcza stosowanie krzyku jako formy karania dzieci. Ponadto, badanie wskazuje, że wzorce międzypokoleniowe, kulturowe oraz stan emocjonalny rodziców mają kluczowe znaczenie w kształtowaniu postaw wobec stosowania kar fizycznych i psychicznych wobec dzieci.
Interesujące jest także podejście respondentów do interwencji instytucji w przypadku przemocy i zaniedbania wobec dzieci. Większość badanych uważa, że służby powinny interweniować w takich sytuacjach, zaś jedna trzecia jest zdania, że dziecko powinno być umieszczone poza rodziną w przypadku przemocy i zaniedbania.
Wnioski płynące z przeprowadzonego badania wskazują na zmniejszającą się akceptację dla stosowania kar fizycznych w Polsce. Odsetek osób przyzwolonych na takie praktyki systematycznie maleje, co jest pozytywnym sygnałem dla ochrony praw dziecka. Istotne jest także edukowanie społeczeństwa na temat szkodliwości fizycznych i psychicznych kar w stosunku do dzieci oraz promowanie alternatywnych metod wychowawczych. Ochrona dzieci przed przemocą i zaniedbaniem powinna być priorytetem społeczeństwa i instytucji zajmujących się sprawami rodzinnymi.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.