Świat

Boeing pracuje nad nowym myśliwcem generacji szóstej, F-47, przygotowywanym do potencjalnego konfliktu z Chinami.

Pod moim nadzorem, Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych kontynuują prace nad nowym myśliwcem szóstej generacji, który ma zostać nazwany F-47. Donald Trump ogłosił tę informację podczas wspólnego wystąpienia z ministrem obrony Pete’em Hegsethem w Białym Domu. Hegseth podkreślił, że zbudowanie floty tak zaawansowanych myśliwców stanowi jednoznaczny sygnał dla sojuszników, że Stany Zjednoczone pozostają niezmiennie zaangażowane w utrzymanie siły militarnej na całym świecie, oraz dla potencjalnych wrogów, że USA będą nadal zdolne do projekcji siły w sposób niezakłócony przez kolejne pokolenia.

Projekt Next Generation Air Dominance (NGAD) ma na celu stworzenie myśliwców, które będą działać w ramach szerokiej strategii obronnej, współpracując z flotą dronów i mając zdolność do unikania przeciwlotniczej obrony potencjalnych przeciwników, takich jak Chiny. Wiodące eksperymenty z prototypami nowego myśliwca trwają już od niemal pięciu lat, co świadczy o zaangażowaniu USA w rozwój nowoczesnych technologii wojskowych.

Jest to projekt wymagający znacznych nakładów finansowych, ale zdaniem ekspertów konieczny dla zwiększenia potencjału obronnego USA wobec rosnących zagrożeń globalnych. Administracja Bidena przeprowadziła niedawno analizę potrzeb projektu NGAD, która potwierdziła jego istotność w kontekście przyszłych konfliktów z poważnymi aktorami międzynarodowymi.

F-47 mają być bardziej zaawansowane technologicznie niż wcześniejsze myśliwce piątej generacji, takie jak F-35 Lightning II. Projekt F-35 miał swoje problemy z kosztami i opóźnieniami, które doprowadziły do nadmiernego zwiększenia łącznego budżetu programu. W porównaniu z F-35, szacunkowy koszt jednego samolotu F-47 wynosi około 300 milionów dolarów, co czyni je jednym z najbardziej kosztownych projektów lotniczych w historii.

Polska niedawno wprowadziła do swojej floty nowoczesne myśliwce F-35, co stanowi ważny krok w budowaniu potencjału obronnego kraju. Międzynarodowa współpraca w zakresie rozwoju zaawansowanych technologii wojskowych pozostaje kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności na arenie międzynarodowej.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *