Polityka

Boty z Chin szerzyły sfałszowane informacje na temat Rosji.

Chińska sieć botów wywoływała zamieszanie w mediach społecznościowych, promując narracje sprzyjające Rosji i atakując przeciwników politycznych. Analizy przeprowadzone przez zespół DFRLab, działający przy renomowanym think tanku Atlantic Council, ujawniły działania tej sieci w platformie X. Według ustaleń analityków, konta należące do tej sieci aktywnie działały w dniach 4 i 5 listopada, tuż przed zakończeniem wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.

Sieć botów rozpowszechniała filmy, które szerzyły dezinformacje na temat rzekomego fałszowania głosów, niszczenia kart do głosowania, wadliwie działających maszyn do głosowania oraz o „martwych wyborcach”. Niektóre z kont sugerowały, że te fałszerstwa miały służyć pomocy dla Kamali Harris, wiceprezydent i kandydatki Partii Demokratycznej. Warto zauważyć, że te działania miały miejsce tuż przed zakończeniem głosowania, co sugeruje próbę ingerencji w demokratyczny proces wyborczy.

Nagrania video rozpowszechniane przez sieć zostały podrasowane logotypami FBI oraz amerykańskich mediów (CBS i MSNBC), aby nadać im większą wiarygodność. W jednym z filmów pojawiło się prawdopodobnie fałszywe nagranie audio dyrektora FBI Christophera Wraya, sugerujące, że biuro było nieprzygotowane na wybory i było przytłoczone sprawami dotyczącymi oszustw.

Analizując te działania, DFRLab zauważył podobieństwa do wcześniejszej kampanii Operacja Overload, która miała na celu zmylenie fact-checkerów. Kampania ta wykorzystywała taktykę produkcji fałszywych filmów oraz podszywanie się pod znane serwisy informacyjne.

Analitycy zauważyli, że wiele postów z tej sieci ma związek z Chiny, a także odnotowali powiązania z chińską kampanią wpływu w Filipinach. Ostatnio sieć skupiła się na ataku na Young Kim, członkini Izby Reprezentantów urodzonej w Korei Południowej, ubiegającej się o reelekcję.

Dodatkowo, sieć botów publikowała również reklamy promujące usługi PR, co wskazuje na bardziej złożony plan działań związany z wpływem i dezinformacją. Te działania ujawniają skomplikowane relacje i manipulacje prowadzone przez różne strony w przestrzeni medialnej i politycznej.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *