Breivik domaga się uwolnienia pomimo ostrzeżeń psychologów.
Anders Breivik, znany także pod pseudonimem Fjotolf Hansen, to sprawca największego w historii Norwegii ataku terrorystycznego, który miał miejsce 22 lipca 2011 roku. W wyniku tego tragicznego zdarzenia zginęło 77 osób, a setki zostały ranne. Został skazany w 2012 roku na karę 21 lat pozbawienia wolności, z możliwością przedłużenia kary o kolejne pięć lat. Jest to najwyższy wymiar kary stosowany w norweskim systemie prawnym. Obecnie Breivik odbywa swoją karę w więzieniu o najwyższym stopniu zabezpieczenia – Ringerike fengsel.
Po ponad 10 latach spędzonych w więzieniu, Breivik złożył wniosek o przedterminowe zwolnienie. Sąd, który rozpatrywał jego sprawę, postanowił powołać biegłych, którzy mieli ocenić jego stan zdrowia psychicznego oraz potencjalne zagrożenie, jakie może stanowić dla społeczeństwa, jeśli zostanie wypuszczony na wolność.
Od momentu zamachów stan psychiczny Breivika budził wiele kontrowersji. Sam zainteresowany twierdzi, że jest zdrowy i gotowy wrócić do społeczeństwa po odbyciu kary. Zapowiedział nawet, że po opuszczeniu Norwegii chce rozpocząć nowe życie w innym kraju. Uznanie go za osobę chorą psychicznie skutkowałoby umieszczeniem go w zakładzie zamkniętym na nieokreślony czas.
Opinia biegłych przedstawiona przed sądem wskazywała jednoznacznie, że Breivik nie cierpi na schizofrenię ani inne poważne schorzenia psychiczne. Wykazując pewne zaburzenia osobowości, nie można jednak stwierdzić, że jest on osobą chorą psychicznie. Eksperci zaznaczyli również, że istnieje ciągłe ryzyko powtórzenia przez niego aktów przemocy. Stanowi on nadal potencjalne zagrożenie dla społeczeństwa, takie samo jak w dniu wydania wyroku w 2012 roku.
Całe to sprawienie jest niezwykle skomplikowane i trudne do rozwiązania. Jest to case study, który odzwierciedla wyjątkowe wyzwania, z jakimi muszą zmierzyć się specjaliści. Analiza psychologiczna Breivika sugeruje, że jego postawy narcystyczne i dyssocjalne mogą stanowić poważne zagrożenie dla społeczeństwa, nawet po odbyciu kary.
W związku z powyższym, decyzja sądu w sprawie przedterminowego zwolnienia Andersa Breivika wywołała wiele emocji i dyskusji w społeczeństwie norweskim. Wiele osób obawia się, że przywrócenie go na wolność może skutkować kolejnymi tragediami i aktami terroru. Trudno jest jednoznacznie ocenić, czy Breivik rzeczywiście jest gotowy do życia na wolności, biorąc pod uwagę jego skomplikowany profil psychologiczny i historię przemocy, którą reprezentuje. W każdym razie, decyzja ta będzie miała poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa społeczeństwa norweskiego i wywoła wiele dyskusji na temat systemu penitencjarnego oraz rehabilitacji skazanych.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.