Prawo

Breivik wnioskuje o uwolnienie. Eksperci zalecają ostrożność.

Anders Breivik, używający nazwiska Fjotolf Hansen, jest odpowiedzialnym za najbardziej tragiczny akt terrorystyczny w historii Norwegii. 22 lipca 2011 roku, dokonał ataku, w wyniku którego zginęło 77 osób, a setki zostały ciężko ranne. Breivik został skazany na karę 21 lat pozbawienia wolności, z możliwością przedłużenia o kolejne pięć lat. To najwyższy wymiar kary w norweskim systemie prawnym. Aktualnie przebywa w więzieniu o najwyższym stopniu zabezpieczenia – Ringerike fengsel.

Po ponad dekadzie od otrzymania wyroku, Breivik złożył wniosek o przedterminowe zwolnienie. Sąd, który rozpatrzył tę sprawę, wezwał specjalistów do oceny, czy nadal stanowi on zagrożenie dla społeczeństwa. Eksperci mieli określić, czy istnieje możliwość, aby Breivik powrócił na wolność.

Stan psychiczny Breivika od zdarzeń budził wiele dyskusji. Sam oskarżony twierdzi, że jest w dobrym zdrowiu psychicznym i gotowy do powrotu do społeczeństwa. Zapowiedział nawet, że po opuszczeniu więzienia, zamierza opuścić Norwegię. Jeśli zostałby uznany za osobę chorą psychicznie, groziłoby mu dalsze zamknięcie w zakładzie, bez określonego terminu.

Opinia biegłych, którą przedstawiono przed sądem, była jednoznaczna. Breivik nie cierpi na schizofrenię ani inne schorzenia psychotyczne. Zdiagnozowano u niego natomiast postawy narcystyczne, dyssocjalne oraz zaburzenia osobowości. Niemniej jednak, to nie wystarcza, by uznać go za osobę chorą psychicznie. Biegli zwrócili uwagę, że nadal stanowi on wysokie ryzyko powtórzenia aktów przemocy. Zagrożenie, jakie stwarza dla społeczeństwa, jest tak samo duże jak w chwili skazania w 2012 roku.

Breivik jest nadal osobą niebezpieczną, a jego ewentualne uwolnienie może stanowić ryzyko dla społeczeństwa. Decyzja sądu w tej sprawie będzie miała ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa publicznego i sprawiedliwości. Trzeba dokładnie przemyśleć wszystkie argumenty i aspekty związane z umożliwieniem Breivikowi powrotu na wolność. Sytuacja ta pozostaje jednym z najważniejszych wyzwań dla norweskiego systemu prawnego i wymaga skrupulatnej analizy.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *