Po godzinach

Brzmiąca opowieść o książce oprawionej skórą człowieka w renomowanej biblio tece Harvardu budzi kontrowersje.

Uniwersytet Harvarda ogłosił, że ludzkie szczątki użyte do oprawy książki nie powinny już znajdować się w kolekcji biblioteki uczelni. Decyzja ta została podjęta po przeanalizowaniu problematyki związanej z pochodzeniem książki oraz jej historią, która była niezgodna z standardami etycznymi. Uczelnia przyznała, że jej dotychczasowe podejście do książki było nieodpowiednie, a promocja książki nieraz zakładała sensacyjny i humorystyczny ton, co niezbyt sprzyjało godności ludzi, których szczątki zostały wykorzystane do oprawy.

Książka, która trafiła do Harvardu w 1934 roku za pośrednictwem amerykańskiego dyplomaty Johna B. Stetsona, została oprawiona przez francuskiego lekarza, dr. Ludovica Boulanda. Bouland dołączył ręcznie sporządzoną notatkę, w której wspomniał, że skóra użyta do oprawy pochodziła od nieznanej kobiety zmarłej we francuskiej lecznicy psychiatrycznej. Notatka ta była przypomnieniem, że „książka o duszy ludzkiej zasługuje na ludzkie okrycie”.

Harvard przyznał się do błędu i przeprosił za naruszenie godności człowieka, którego szczątki zostały wykorzystane do oprawy. Uczelnia podjęła tę decyzję po przeprowadzeniu szerokiego przeglądu ludzkich szczątków w swoich kolekcjach, które wykazał ponad 20 000 ludzkich szczątków, w tym szkielety, kosmyki włosów, fragmenty kości i zęby. Wśród nich znajdowało się około 6 500 szczątków rdzennych Amerykanów oraz 19 osób pochodzenia afrykańskiego, które mogły być niewolnikami.

Decyzja Harvardu została poprzedzona kampanią prowadzoną przez znanego badacza książek wczesnonowożytnych, Paula Needhama, który zorganizował grupę afiliacyjną w celu domagania się usunięcia oprawy książki i godnego pochówku szczątków kobiety we Francji. Po usunięciu okładki, tekst książki będzie nadal dostępny zarówno w bibliotece, jak i online. Harvard podejmuje kroki w celu ponownego przejrzenia swoich zbiorów i zapewnienia, że wszystkie eksponaty traktowane będą z należytym szacunkiem i zgodnie z najwyższymi standardami etycznymi.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *