
Buk został uznany za Europejskie Drzewo Roku, wyprzedzając figowe drzewo.
Wyniki plebiscytu ogłoszono podczas uroczystej gali w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Polski pretendent zgromadził blisko 150 tysięcy głosów internautów, co jest niesamowitym wynikiem. Na figowiec wielkolistny z Portugalii zagłosowało ponad 43 tysiące osób, a na sosnę pinię z Hiszpanii blisko 37 tysięcy.
Tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2025 dla zwycięskiego buka to ogromne wyróżnienie dla społeczności lokalnej w Dalkowie. To pomnikowy, 300-letni okaz, rosnący w zabytkowym parku przy XVI-wiecznym pałacu. Po ubiegłorocznym zwycięstwie w krajowym konkursie Drzewo Roku, teraz triumfuje na arenie europejskiej. Prezes Klubu Gaja, Jacek Bożek podkreślił, że tytuł ten stanowi wspaniałe wsparcie dla społeczności, która teraz może budować nową opowieść o pięknym drzewie.
Anna Gomułka, prezes Fundacji na rzecz Rodziny i Rewitalizacji Polskiej Wsi w Dalkowie, która zgłosiła buka do konkursu, opowiada, że drzewo jest nazywane „Sercem Wzgórz Dalkowskich”. Jest to związane z jego centralnym położeniem, czerwonym kolorem liści oraz rolą, jaką odgrywa w łączeniu ludzi, którzy pod jego gałęziami spotykają się na różnych wydarzeniach i ceremoniach.
Konkurs Europejskiego Drzewa Roku jest organizowany przez Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. Dotychczas zgromadził już ponad tysiąc drzew, będących świadkami europejskiej historii. Co roku bierze w nim udział ponad 300 tysięcy osób z całej Europy. To znaczące wydarzenie mobilizuje społeczności do ochrony i doceniania przyrody oraz dziedzictwa naturalnego.
Klub Gaja, organizator konkursu w Polsce, działa na rzecz ochrony przyrody i praw zwierząt. Ich szerokie zaangażowanie i pasja sprawiają, że Polska ma wielu godnych reprezentantów w europejskich konkursach. Zwycięstwo buka to zasługa nie tylko głosujących, ale również tych, którzy codziennie dbają o drzewo, jego pielęgnację i promocję. To również wyraz wdzięczności dla całej społeczności, która docenia i otacza opieką swoje naturalne dziedzictwo.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.