Chiński statek na Bałtyku stwarza zagrożenie dla strategicznych kabli podwodnych.
Analiza trasy statku na Morzu Bałtyckim 7 listopada oraz przerwanie kabli telekomunikacyjnych na tym obszarze wywołało wiele kontrowersji i podejrzeń. Wszystko zaczęło się od nagłego zmniejszenia prędkości statku w pobliżu duńskiej wyspy Laesoe, gdzie znajdują się kable łączące Danię ze Szwecją. Nietypowe manewry jednostki oraz późniejsze przerwanie dwóch innych połączeń telekomunikacyjnych na Bałtyku wzbudziły podejrzenia o sabotaż.
Władze Szwecji postanowiły wystosować oficjalną prośbę o współpracę Chin w celu wyjaśnienia sprawy przerwanych kabli telekomunikacyjnych. Premier Ulf Kristersson poinformował o śledztwie prowadzonym przez szwedzką policję i podejrzeniach dotyczących możliwości sabotażu. Chiński statek, na którym podejrzewa się popełnienie aktu sabotażu, został zatrzymany w cieśninie Kattegat. Trwają intensywne dyplomatyczne rozmowy w tej sprawie, a śledczy chcą wejść na statek w celu przeprowadzenia oględzin i przesłuchania załogi.
Duński nadawca publiczny opublikował zdjęcia, które sugerują uszkodzenie jednej z kotwic na statku, co może wskazywać na celowe działanie sabotażowe. Gazeta „Wall Street Journal” doniosła, że śledczy podejrzewają, iż chiński kontenerowiec przeciął przewody kablowe, ciągnąc kotwicę przez ponad 100 mil. Śledztwo koncentruje się na możliwości, że sabotaż mógł zostać zlecony przez rosyjskie służby.
Cała sytuacja budzi wiele obaw i pytań dotyczących bezpieczeństwa komunikacyjnego na Morzu Bałtyckim. Śledczy starają się rozwikłać tę skomplikowaną sprawę, aby ustalić odpowiedzialność za przerwanie kabli i zapobiec podobnym incydentom w przyszłości. W międzyczasie trwają intensywne działania dyplomatyczne i śledcze w celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności tego niezwykłego zdarzenia na Bałtyku.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.