
Chiny testują różne scenariusze walk kosmicznych, symulując warianty konfliktów na orbicie
Amerykańskie Siły Kosmiczne niedawno zaobserwowały niespotykane dotąd zjawisko – pięć obiektów w przestrzeni kosmicznej, manewrujących w sposób synchroniczny i zorganizowany. Zastępca szefa operacji kosmicznych USA, generał Michael A. Guetlein, poinformował o tym podczas specjalnej konferencji, zwracając uwagę na fakt, że obserwowane obiekty wykazywały zdumiewającą kontrolę i skoordynowanie.
Określenie tych zdarzeń jako „walk psów” w kosmosie nie pozostawia złudzeń co do tego, że obserwowane operacje miały charakter strategiczny i miały na celu doskonalenie taktyk i technik działań na orbicie. Guetlein porównał te manewry do walk powietrznych na bliskim dystansie między myśliwcami, co tylko podkreśliło powagę sytuacji.
Nie bez powodu obserwacje te budzą niepokój wśród analityków. Chińczycy, którzy przeprowadzali swoje manewry w przestrzeni kosmicznej, wykorzystując lukę w obecności amerykańskich sił, budzą obawy co do ich zdolności do kontroli nad kosmosem. Wprowadzenie technologii umożliwiających zniszczenie lub wyłączenie satelitów, jak również zakłócenie globalnych systemów nawigacyjnych, mogłoby stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa globalnego.
Generał Guetlein nie pozostał obojętny na działania Chińczyków i Rosjan, przyznając, że oba kraje rozwinęły zdolności technologiczne, które mogą konkurować z dotychczasową dominacją Stanów Zjednoczonych w kosmosie. Systemy zakłócania sygnałów satelitarnych, zdolność do „oślepiania” satelitów czy nawet przechwytywanie i przemieszczanie ich na inną orbitę, to tylko niektóre z nowych umiejętności, które zmieniają układ sił w przestrzeni kosmicznej.
Dlatego też, zgodnie z słowami generała Guetleina, konieczne będzie dokładne przeanalizowanie sytuacji i dostosowanie strategii działania Sił Kosmicznych USA do nowej rzeczywistości, w której konkurentami są coraz bardziej zaawansowane technologicznie państwa. Wskazuje to na konieczność większego zaangażowania w rozwój technologii kosmicznych i doskonalenie taktyk obronnych, aby zapewnić bezpieczeństwo i przewagę Stanom Zjednoczonym w kosmosie.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.