
Co Polacy myślą o Niemcach, a Niemcy o Polakach: analiza społeczna
Mimo że tendencja spadkowa w odsetku pozytywnych opinii o Niemczech w Polsce utrzymuje się, wizerunek Niemiec w Polsce wciąż pozostaje dobry – wynika z najnowszego raportu o wzajemnym postrzeganiu się Niemców i Polaków. Badanie przeprowadzone przez Instytut Spraw Publicznych w Warszawie we współpracy z polsko-niemieckimi organizacjami pokazuje, że nieco gorszy niż przed rokiem wizerunek Niemiec w Polsce można tłumaczyć informacjami o kłopotach gospodarki RFN, wzrostem prawicowego populizmu oraz polityką migracyjną w Niemczech.
Polacy wciąż głównie postrzegają Niemcy jako nowoczesny kraj o silnej gospodarce, jednak opinie na temat Niemiec wśród Polaków są silnie uwarunkowane przekonaniami politycznymi. Wyborcy Koalicji Obywatelskiej częściej wyrażają pozytywne zdanie o zachodnim sąsiedzie Polski niż zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości. Niemniej jednak, nawet wyborcy PiS raczej wyrażają wątpliwości niż źle nastawienie do Niemiec.
Natomiast Niemcy widzą Polskę w lepszym świetle, szczególnie jeśli chodzi o funkcjonowanie państwa i politykę europejską. Znaczący odsetek niemieckich respondentów nie ma jednak jednoznacznej opinii na temat Polski, a dominuje obraz Polski jako kraju atrakcyjnego turystycznie.
Warto zauważyć, że mieszkańcy wschodnich krajów związkowych Niemiec częściej oceniają pozytywnie Polskę i stan bilateralnych relacji niż Niemcy z zachodniej części kraju. Utrzymujący się wysoki poziom zagrożenia ze strony Rosji sprawia, że opinia publiczna w Niemczech popiera odbudowę niemieckiej armii jako element wzmacniania bezpieczeństwa w regionie, natomiast w Polsce rośnie sceptycyzm związany z niemieckimi planami w tym zakresie.
Podobnie, większe poparcie dla sankcji gospodarczych wobec Rosji jest obecne wśród Polaków niż u Niemców. Niemniej jednak, oba narody postrzegają Rosję jako zagrożenie militarne dla swojego kraju.
Mimo wszystko, opinia publiczna uwierzyła wyrażanym zapewnieniom polityków o powrocie na tor współpracy między Polską a Niemcami. Po zwycięstwie proeuropejskiej koalicji w wyborach parlamentarnych w Polsce, pozostało jednak wiele do zrobienia w relacjach polsko-niemieckich.
Badanie Barometr Polska-Niemcy zostało przeprowadzone przez Instytut Spraw Publicznych, Niemiecki Instytut Spraw Polskich, Fundację Konrada Adenauera oraz Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej przy współpracy z firmą Ipsos. Sondaż odbył się methodą CAWI na reprezentatywnej grupie tysiąca mieszkańców Polski i tysiąca mieszkańców Niemiec w sierpniu tego roku.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.