Polityka

Co Polacy sądzą na temat „zamachu stanu”? Wyniki sondażu są jednoznaczne.

W najnowszym sondażu przeprowadzonym przez pracownię United Surveys dla Wirtualnej Polski, ankietowani zostali zapytani o swoje zdanie na temat stwierdzenia prezesa TK Bogdana Święczkowskiego, według którego w Polsce doszło do popełnienia przestępstwa „zamachu stanu” przez między innymi premiera Donalda Tuska, marszałków Sejmu i Senatu, szefa RCL oraz niektórych sędziów i prokuratorów. Wyniki badania pokazały, że większość ankietowanych (59,5 proc.) nie wierzy w to stwierdzenie, przy czym aż 36,9 proc. respondentów zdecydowanie się nie zgadza, a 22,6 proc. raczej nie zgadza. Z kolei odmienne zdanie wyraziło 27,5 proc. badanych; 17 proc. odpowiedziało zdecydowanie tak, a 10,5 proc. raczej tak. Natomiast 13 proc. ankietowanych nie było w stanie wyrazić jednoznacznej opinii w tej sprawie.

Interesujący jest fakt, że opinie na temat „zamachu stanu” wydają się być zależne od preferencji politycznych respondentów. Największy sprzeciw wobec tej tezy wykazuje grupa wyborców koalicji rządzącej, zrzeszającej wyborców Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy, gdzie aż 96 proc. respondentów nie zgadza się z zarzutami o zamach stanu. Z kolei największe poparcie dla tej tezy prezentuje grupa wyborców popierających Prawo i Sprawiedliwość oraz Konfederację, gdzie 68 proc. ankietowanych zgadza się z takimi zarzutami. Natomiast pozostali wyborcy wydają się być bardziej niezdecydowani, gdyż aż 47 proc. z nich wybrało odpowiedź „nie wiem/trudno powiedzieć”.

Podobne wyniki uzyskano również w sondażu przeprowadzonym przez IBRiS, opublikowanym niedawno przez „Rzeczpospolitą”. Również w tej ankiecie ponad połowa ankietowanych nie zgadzała się z tym, że w Polsce ma miejsce zamach stanu, a zdecydowanych zwolenników tej tezy było nieco ponad 11 proc.

Podsumowując, wyniki tych badań pokazują, że opinie na temat rzekomego „zamachu stanu” w Polsce są podzielone i często zależą od przynależności politycznej respondentów. W kontekście polaryzacji politycznej, która obecnie charakteryzuje polskie społeczeństwo, ważne jest zachowanie zdrowej dyskusji i poszukiwanie kompromisów, aby uniknąć dalszego pogłębiania podziałów.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *