Świat

Coraz więcej bezdomnych w Niemczech, w tym wielu Polaków.

W minionym roku liczba bezdomnych w Niemczech niestety znacząco wzrosła, osiągając poziom 531,6 tysiąca osób. Porównując to z danymi sprzed dwóch lat, gdy bezdomność dotyczyła około 263 tysięcy osób, widać ogromny skok. Jednakże autorzy raportu wskazują, że rzeczywista liczba bezdomnych może być nawet większa, ponieważ wiele schronisk i ośrodków dla bezdomnych musiało zostać zamkniętych z powodu pandemii koronawirusa.

Wzrost liczby bezdomnych w ubiegłym roku był głównie spowodowany przybyciem do Niemiec około 137 tysięcy uchodźców z Ukrainy, którzy uciekli przed napaścią Rosji. Ta grupa osób nadal przebywa w różnych ośrodkach dla uchodźców. Z raportu wynika, że większość bezdomnych jest zakwaterowana w państwowych ośrodkach, co stanowi około 440 tysięcy osób, natomiast ponad 60 tysięcy znajduje tymczasowe schronienie u krewnych, znajomych lub przyjaciół. Na ulicy mieszka zaledwie około 47 300 bezdomnych.

Zaskakujący jest fakt, że większość bezdomnych to obywatele Niemiec (73 proc.) lub posiadający obywatelstwo innego kraju. Pozostałe 27 proc. to cudzoziemcy lub bezpaństwowcy. Spoza Niemiec, większość bezdomnych pochodzi z krajów europejskich, w tym głównie z Polski, Rumunii i Bułgarii. Istnieje również znaczna grupa bezdomnych z Azji, w tym z Syrii i Afganistanu, oraz z krajów afrykańskich i amerykańskich.

Z raportu wynika także, że około 42 proc. bezdomnych spoza Niemiec nigdy nie miało własnego mieszkania w Niemczech, a 39 proc. straciło swoje mieszkanie na terenie Niemiec, prowadząc do bezdomności. Warto zauważyć, że 11 proc. osób stało się bezdomnymi po opuszczeniu domu rodziców i niemożności znalezienia własnego miejsca do zamieszkania.

Podsumowując, sytuacja bezdomnych w Niemczech jest złożona i wymaga pilnych działań, aby zapewnić pomoc i wsparcie tym osobom w trudnej sytuacji życiowej.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *