Polska

Coraz większa incydencja agresji wobec księży. Połowa duchownych ją doświadcza.

Badanie przeprowadzone przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w październiku i listopadzie 2024 r. nosiło tytuł „Niebezpieczna misja? Agresja wobec duchownych, miejsc, obiektów kultu w Polsce”. Ankieta została wysłana tylko do księży diecezjalnych, a wzięło w niej udział 966 duchownych, z czego kompletne odpowiedzi dostarczyło 600 z nich.

Wyniki badania pokazały, że blisko 50 proc. badanych księży doświadczyło agresji w ciągu ostatnich miesięcy. Najczęściej była to szyderstwa, gróźby i wyzwiska, ale również zdarzały się przypadki agresji fizycznej. Co więcej, 19,3 proc. respondentów wskazało na dojście do ataku na kościół lub inne miejsca kultu związane z ich parafią, a 15,4 proc. zgłosiło zakłócenia mszy i nabożeństw. Zniszczenia mienia parafialnego oraz grobów również nie były rzadkością.

Zaskakujące jest również to, że większość księży nie zgłaszała tych zdarzeń odpowiednim władzom lub instytucjom państwowym. Powody takiego postępowania to m.in. brak wiary w skuteczność takich działań, niechęć do formalności czy obawa przed zemstą. Jednak ci, którzy zdecydowali się zgłosić agresję, najczęściej kierowali swoje doniesienia do władz świeckich.

Wśród przyczyn agresji wobec duchownych respondenci najczęściej wskazywali media, istnienie konfliktów ideologicznych i politycznych w społeczeństwie oraz osobiste urazy osób czujących się skrzywdzonymi przez księży. Warto zauważyć, że badane osoby opowiedziały także o niechęci do kapłanów pracujących w parafii czy innych powodach agresji.

Analiza wyników wykazała, że w ciągu ostatnich 10 lat poziom agresji wobec duchownych w Polsce znacząco wzrósł według 85,9 proc. respondentów. Jest to bardzo niepokojący trend, który wymaga pilnej interwencji.

Badanie objęło wiele diecezji, jednak nie wszystkie udzieliły odpowiedzi. Autorzy raportu zauważyli braki w danych z pewnych regionów, co może wynikać z problemów administracyjnych. Istnieje również plan poszerzenia badania na osoby konsekrowane, takie jak siostry, bracia zakonni i zakonnicy.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego od lat zajmuje się badaniami z zakresu religijności i katolicyzmu. Jego prace są cenne dla społeczności kościelnej i społeczeństwa jako całości. Warto podkreślić, że wyniki tego badania powinny być traktowane jako alarmujące, a konieczne jest podjęcie działań mających na celu ochronę księży i miejsc kultu przed agresją i nienawiścią.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *