
CPK rozpoczyna budowę na dzierżawionych terenach.
W listopadzie spółka CPK ogłosiła listę około 185 hektarów gruntów przeznaczonych do dzierżawy w drodze bezprzetargowej. Inwestor lotniska i węzła kolejowego proponuje indywidualne umowy, które będą obowiązywać nie dłużej niż do końca 2025 roku. Grunty te znajdują się głównie w miejscowościach takich jak Baranów, Holendry Baranowskie, Stanisławów, Osiny, Cyganka, Nowy Drzewicz i Janówek.
Umowy dzierżawne mają być podpisane na przełomie roku, a zgodnie z planami związanymi z realizacją inwestycji, termin ich obowiązywania nie będzie przekraczał końca przyszłego roku. Jednakże daty zwrotu poszczególnych nieruchomości mogą się różnić.
Spółka CPK podkreśliła, że decyzja o dzierżawie gruntów ma na celu zaspokojenie oczekiwań rolników. Na działkach przeznaczonych pod inwestycje planowane są prace przygotowawcze i budowlane. Dlatego też lista działek do dzierżawy zawiera zarówno te, które będą dzierżawione w całości, jak i te, które będą dzierżawione jedynie w części.
Spółka informuje także, że w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN) zostało już zakupionych ponad 1,6 tysiąca działek o łącznej powierzchni 1 tysiąca 485 hektarów. Obecnie prowadzone są zaawansowane rozmowy z właścicielami dotyczące kolejnych około 315 hektarów gruntów.
Zgodnie z zaktualizowanym harmonogramem, nowe lotnisko ma zostać uruchomione pod koniec 2032 roku, równocześnie z planowanym odcinkiem Kolei Dużych Prędkości pomiędzy Warszawą i Łodzią.
Centralny Port Komunikacyjny to spółka Skarbu Państwa odpowiedzialna za przygotowanie i realizację Programu wieloletniego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Program ten obejmuje budowę nowego lotniska centralnego dla Polski oraz koordynację i realizację inwestycji towarzyszących, takich jak nowa sieć linii kolejowych, dróg ekspresowych, autostrad i pozostałej infrastruktury przesyłowej. Nadzór właścicielski nad spółką sprawuje Pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.
W ramach Programu CPK powstanie centralne lotnisko między Warszawą i Łodzią, oraz system Kolei Dużych Prędkości. Nowe lotnisko zostanie zbudowane w taki sposób, by początkowo obsługiwać 34 miliony pasażerów rocznie, z możliwością elastycznej rozbudowy w przyszłości. Szacowany koszt inwestycji do 2032 roku wynosi 131,7 miliarda złotych.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.