Gospodarka

CPK rozpoczyna budowę na dzierżawionych terenach.

W listopadzie spółka CPK ogłosiła listę około 185 hektarów gruntów przeznaczonych do dzierżawy w drodze bezprzetargowej. Inwestor lotniska i węzła kolejowego proponuje indywidualne umowy, które będą obowiązywać nie dłużej niż do końca 2025 roku. Grunty te znajdują się głównie w miejscowościach takich jak Baranów, Holendry Baranowskie, Stanisławów, Osiny, Cyganka, Nowy Drzewicz i Janówek.

Umowy dzierżawne mają być podpisane na przełomie roku, a zgodnie z planami związanymi z realizacją inwestycji, termin ich obowiązywania nie będzie przekraczał końca przyszłego roku. Jednakże daty zwrotu poszczególnych nieruchomości mogą się różnić.

Spółka CPK podkreśliła, że decyzja o dzierżawie gruntów ma na celu zaspokojenie oczekiwań rolników. Na działkach przeznaczonych pod inwestycje planowane są prace przygotowawcze i budowlane. Dlatego też lista działek do dzierżawy zawiera zarówno te, które będą dzierżawione w całości, jak i te, które będą dzierżawione jedynie w części.

Spółka informuje także, że w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN) zostało już zakupionych ponad 1,6 tysiąca działek o łącznej powierzchni 1 tysiąca 485 hektarów. Obecnie prowadzone są zaawansowane rozmowy z właścicielami dotyczące kolejnych około 315 hektarów gruntów.

Zgodnie z zaktualizowanym harmonogramem, nowe lotnisko ma zostać uruchomione pod koniec 2032 roku, równocześnie z planowanym odcinkiem Kolei Dużych Prędkości pomiędzy Warszawą i Łodzią.

Centralny Port Komunikacyjny to spółka Skarbu Państwa odpowiedzialna za przygotowanie i realizację Programu wieloletniego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Program ten obejmuje budowę nowego lotniska centralnego dla Polski oraz koordynację i realizację inwestycji towarzyszących, takich jak nowa sieć linii kolejowych, dróg ekspresowych, autostrad i pozostałej infrastruktury przesyłowej. Nadzór właścicielski nad spółką sprawuje Pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.

W ramach Programu CPK powstanie centralne lotnisko między Warszawą i Łodzią, oraz system Kolei Dużych Prędkości. Nowe lotnisko zostanie zbudowane w taki sposób, by początkowo obsługiwać 34 miliony pasażerów rocznie, z możliwością elastycznej rozbudowy w przyszłości. Szacowany koszt inwestycji do 2032 roku wynosi 131,7 miliarda złotych.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *