Czy możliwe jest zakończenie konfliktu w Ukrainie? Konferencja pokojowa w Szwajcarii
W trakcie przemówienia otwierającego obrady na szczycie, zostało podkreślone przez gospodynię szczytu, prezydentkę Szwajcarii Violę Amherd, że społeczność międzynarodowa stoi obecnie przed bardzo odpowiedzialnym zadaniem. Konieczne jest pilne przywrócenie pokoju na Ukrainie. Naszym głównym celem jest rozpoczęcie rozmów na temat pokojowych negocjacji w sprawie Ukrainy na całym świecie.
Prezydentka Szwajcarii zauważyła także, że w pewnym momencie negocjacji pokojowych w sprawie Ukrainy, konieczne będzie zasiądzenie przy stole także przez Rosję. Jest to kluczowy krok w procesie przywracania pokoju na Ukrainie.
Prezydent Andrzej Duda, który reprezentuje Polskę na szczycie, podkreślił, że dzisiejsze obrady są jedynie początkiem większego procesu. Wierzy on głęboko, że to pierwsze spotkanie może być początkiem końca rosyjskiej agresji na Ukrainie. Naszym wspólnym celem jest zapobieżenie zaspokojeniu rosyjskiego imperializmu.
Minister spraw zagranicznych Polski, Radosław Sikorski, również wyraził swoje zdanie na temat procesu pokojowego. Zauważył on, że jeśli Putin uzależnia pokój na Ukrainie od obietnicy, że Ukraina nie wejdzie do NATO, to Ukraina ma również prawo żądać, aby Rosja nie zawierała sojuszu wojskowego z Chinami.
W odpowiedzi na propozycje Putina, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził, że oferta zawieszenia broni jest ultimatum, któremu nie można ufać. Putin postawił Ukrainie warunki, które są nie do przyjęcia.
Prezydent Duda skomentował żądania Putina pod adresem Ukrainy jako „nietypowe” i „niebezpieczne roszczenia terytorialne”, a sama propozycja jest dowodem na brutalny imperializm Rosji, który nie może być akceptowany przez społeczność międzynarodową.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.