EdukacjaSpołeczeństwo

Czy ponad jedna trzecia Polaków akceptuje stosowanie przemocy wobec dzieci?

Badanie, zrealizowane na zlecenie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz Ipsos Polska, zostało przedstawione podczas 21. ogólnopolskiej konferencji „Dzieciństwo bez Przemocy” w Warszawie. Wyniki badania pokazują, że mimo tego, że 62 proc. respondentów sprzeciwia się stosowaniu kar fizycznych wobec dzieci, to 36 proc. widzi dla nich uzasadnienie. Co więcej, aż 68 proc. osób zdaje sobie sprawę z faktu, że w Polsce kary fizyczne są zabronione.

Przeciwnicy karania fizycznego dzieci częściej są kobietami niż mężczyznami (67 proc. vs. 57 proc.), osoby młode (18-29 lat) częściej niż osoby powyżej 29 roku życia (74 proc. vs. 60 proc.), mieszkający w największych miastach (powyżej 500 tys. mieszkańców) częściej niż mieszkańcy mniejszych miast i wsi (74 proc. vs. 59 proc. i 61 proc.), osoby z wyższym wykształceniem częściej niż osoby z wykształceniem średnim i podstawowym/zawodowym (69 proc. vs. 61 proc. i 52 proc.), oraz osoby mające dzieci niepełnoletnie częściej niż osoby, których dzieci są dorosłe (66 proc. vs. 59 proc.).

Badanie pokazało również, że osobiste doświadczenia z dzieciństwa mają duży wpływ na postawy respondentów. Osoby, które nigdy nie były karane, zdecydowanie odrzucają stosowanie kar fizycznych, podobne zdanie ma 65 proc. respondentów, którzy byli często lub bardzo często karani w dzieciństwie. Wśród osób, które były karane sporadycznie, rzadko lub bardzo rzadko, przeciwko stosowaniu kar fizycznych wobec dzieci opowiedziało się 56 proc. respondentów.

Badania wykazały również, że co piąty Polak był świadkiem stosowania kar fizycznych w ubiegłym roku. Warto zauważyć, że 38 proc. świadków zwróciło uwagę na osobę stosującą karę fizyczną, a jedynie 5 proc. zgłosiło incydent na odpowiednie służby. 28 proc. osób, które były świadkami stosowania kar fizycznych, nie zareagowało w żaden sposób.

Najczęstszym powodem braku reakcji było przekonanie, że to rodzice powinni decydować o wychowaniu (39 proc.), a także obawa przed negatywną reakcją osoby karzącej (19 proc.). Warto podkreślić, że 80 proc. respondentów akceptuje stosowanie krzyku jako metody dyscyplinującej, choć niemal trzy czwarte były świadkami krzyku na dziecko, a 27 proc. obrażania dzieci.

Analiza pokazała, że większość respondentów uważa, że służby powinny interweniować w sytuacjach przemocy i zaniedbania dziecka. Jedna trzecia respondentów uważa, że w przypadku przemocy fizycznej i zaniedbania dziecko powinno być umieszczone poza rodziną. Co więcej, 55 proc. respondentów uważa, że kary fizyczne prowadzą do pogorszenia zachowania dziecka, podczas gdy 18 proc. jest zdania, że poprawiają zachowanie.

Warto zauważyć, że od 2005 roku obserwowany jest spadek akceptacji dla stosowania kar fizycznych wobec dzieci o 10 punktów procentowych. Ponadto, odsetek osób przyzwalających na stosowanie kar fizycznych zmniejszył się o 17 punktów procentowych, natomiast odsetek przeciwników stosowania kar fizycznych wzrósł o 27 punktów procentowych.

Podsumowując, badanie pokazuje zmieniające się społeczne podejście do stosowania kar fizycznych wobec dzieci, oraz potrzebę edukacji i świadomości w tym zakresie. Wskazuje również na konieczność interwencji służb w przypadkach przemocy i zaniedbania dziecka, oraz potrzebę bardziej odpowiedzialnego podejścia do metod wychowawczych.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *