Polityka

Czy w Warszawie odbywają się modlitwy muzułmańskie? Poseł Konfederacji wprowadza w błąd

Poseł Konfederacji Andrzej Zapałowski opublikował film, na którym widać tłum modlących się mężczyzn na boisku przy bloku mieszkalnym. W tle słychać śpiew w języku arabskim. Zapałowski opisał nagranie jako „To Warszawa” jednak okazało się, że film wcale nie został nakręcony w Warszawie, ani nawet w Polsce.

Po wprowadzeniu jednej z klatek filmu do wyszukiwarki obrazów, okazało się, że to nagranie zostało opublikowane wcześniej jako uroczystość z okazji zakończenia ramadanu w Mediolanie. Na filmie było widać zgromadzenie sześciu tysięcy osób na boisku w Mediolanie. Zdjęcia satelitarne potwierdziły, że nagranie rzeczywiście zostało zrobione w tym miejscu.

Inny poseł Konfederacji również udostępnił to nagranie, jednak szybko je usunął. W internetowej dyskusji pojawiły się głosy krytykujące posła za rozpowszechnianie fałszywych informacji. Mimo to, wielu internautów uwierzyło w narrację prezentowaną na nagraniu, co spowodowało wzrost nastrojów ksenofobicznych i antyimigranckich.

Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku innego filmu, gdzie widoczni byli muzułmanie modlący się przed meczetem w Gdańsku. Europoseł PiS Daniel Obajtek podzielił się tym nagraniem, sugerując, że są to „turyści Tuska”. Jednak okazało się, że osoby na filmie to mieszkańcy Gdańska i okolic, którzy uczestniczyli w wspólnej modlitwie z okazji zakończenia ramadanu. Na filmie widać podobną liczbę uczestników jak w ubiegłych latach, co zdezawuował przewodniczący muzułmańskiej gminy wyznaniowej w Gdańsku.

Kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Mentzen również wykorzystał to nagranie do swoich politycznych celów, apelując o zamknięcie granic dla imigrantów z państw muzułmańskich. Jego post zdobył dużą popularność w internecie, jednak został skrytykowany za wykorzystanie fałszywych informacji.

W ostatnim czasie w sieci pojawiło się wiele filmów i artykułów mających na celu podsycanie nastrojów ksenofobicznych i antyimigranckich. Warto zachować ostrożność i sprawdzić źródło informacji przed ich udostępnieniem, aby nie przyczynić się do rozpowszechniania nieprawdziwych narracji.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *