Polityka

Czym powinien charakteryzować się odpowiedni lokal wyborczy?

Zbliżają się wybory samorządowe, a tym samym przygotowania do niedzielnego głosowania są w pełnym rozkwicie. Urzędy miast i gmin starannie przygotowują lokale wyborcze zgodnie z wytycznymi Państwowej Komisji Wyborczej. Jak informuje reporter TVP Info, w lokalu musi znaleźć się godło, przezroczysta urna wyborcza oraz miejsce zapewniające tajność głosowania, czyli zwykły stolik z kotarą.

Aby wziąć udział w wyborach, konieczne jest posiadanie dokumentu ze zdjęciem, potwierdzającego tożsamość wyborcy. Po znalezieniu się na liście i dopuszczeniu do głosowania, każdy wyborca otrzyma cztery lub trzy karty do głosowania. Na każdej z kart widnieje pieczęć obwodowej komisji wyborczej oraz odcisk pieczęci terytorialnej komisji wyborczej. Dodatkowo, na dole każdej karty znajduje się informacja dotycząca sposobu głosowania. Karty do głosowania są białe z nazwiskami kandydatów wydrukowanymi na kolorowym tle.

Zgodnie z przepisami, na każdej karcie wyborca może postawić tylko jeden znak X przy jednym nazwisku. Głos jest uznany za nieważny, jeśli wyborca nie postawi znaku X w żadnej z kratek lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę. Po wypełnieniu kart, należy wrzucić je do urny wyborczej, nie można ich wynosić poza lokal ani oddawać komukolwiek. Przestrzeganie tych zasad jest istotne, ponieważ Kodeks Wyborczy przewiduje kary za naruszenie przepisów, włącznie z karą grzywny, ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności do lat 2.

Przypomnijmy, że 7 kwietnia wybierzemy blisko 47 tysięcy radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, jak również prawie 2,5 tysiąca wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Druga tura wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbędzie się 21 kwietnia. W związku z tym, organy wyborcze apelują o przestrzeganie zasad głosowania, unikanie dopisków na kartach oraz rzetelne i odpowiedzialne korzystanie z przysługującego prawo wyborczego.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *