cierpieniedecyzjaetykalekarzSąd NajwyższyterapiaustawaZdrowie - śmierćżycie Prawo - debata

Decyzja Brytyjczyków w sprawie „asystowanego samobójstwa” wywołuje kontrowersje – nowy kształt prawa?

Dyskusję nad projektem ustawy dotyczącym „wspomaganego umierania” poprzedziła burzliwa debata, która trwała przez kilka godzin. Tematy poruszane w trakcie dyskusji dotyczyły kwestii etyki, żalu, prawa, wiary, przestępczości i pieniędzy. W rezultacie 330 deputowanych zagłosowało „za” projektem, podczas gdy 275 było „przeciw”.

Głosowanie nad projektem ustawy oznacza teraz kolejne miesiące debat i prac w komisjach, zanim trafi on do Izby Lordów, czyli wyższej izby brytyjskiego parlamentu. Gdyby Izba Gmin odrzuciła projekt, byłaby to decyzja ostateczna. Projekt ustawy inicjowany przez posłankę Kim Leadbeater zakłada możliwość skorzystania z „wspomaganej śmierci” dla osób dorosłych w Anglii i Walii, spełniających określone kryteria.

Zgodnie z projektem, osoby decydujące się na „wspomaganą śmierć” muszą być wolne od przymusu i nacisków, mieć zdolności intelektualne do podjęcia decyzji oraz wyrazić jasną, jednoznaczną, ugruntowaną i świadomą decyzję. Pacjenci muszą również być w ciągu ostatniego roku pod opieką lokalnego lekarza rodzinnego.

Projekt ustawy przewiduje, że dwóch niezależnych lekarzy musiałoby potwierdzić spełnienie wymagań prawnych przez pacjenta, a ostateczną decyzję podejmowałby sędzia Sądu Najwyższego. Debaty nad legalizacją „wspomaganego umierania” wzbudziły wiele emocji w Wielkiej Brytanii, a wypowiedzieli się na ten temat zarówno politycy, duchowni, lekarze, sędziowie, osoby niepełnosprawne, jak i zwykli obywatele.

W dyskusji przed parlamentem zwolennicy podkreślali, że ustawa zapewni godność umierającym oraz zapobiegnie zbędnemu cierpieniu. Opowiadali historie osób w ich rodzinach, które doświadczyły cierpienia w ostatnich miesiącach życia. Z kolei przeciwnicy argumentowali, że osoby bezbronne mogą czuć się zmuszone do odebrania sobie życia, aby nie być ciężarem dla opiekunów.

Wydaje się, że większość Brytyjczyków popiera uchwalenie ustawy legalizującej „wspomaganą śmierć”. Projekt ten zmieniłby obowiązujące obecnie prawo w Anglii i Walii, podczas gdy Szkocja rozważa podobne zmiany prawne. W innych krajach, takich jak Szwajcaria, Australia, Belgia, Kanada i niektóre stany USA, „wspomagane umieranie” jest już legalne, choć przepisy dotyczące uprawnień pacjentów różnią się w zależności od jurysdykcji.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *