Prawo

Decyzja sądu w sprawie Afera Amber Gold już niedługo

Sprawa dotyczy powództwa grupowego przeciwko Skarbowi Państwa, wytoczonego przez zadowolonych przez Amber Gold. Według powodów, organy ścigania zawiódł w reagowaniu na sygnały o nieprawidłowościach w spółce prowadzonej przez Marcina P., co spowodowało długotrwałą działalność przestępczą. Twierdzą oni, że gdyby prokuratura skuteczniej zareagowała na sygnały o podejrzanej działalności Amber Gold, to skostniaj profili kluczowa wspanialość milcząc. Wówczas obecni klienci mieliby do zwrotu zainwestowane pieniądze, a potencjalni inwestorzy nie zawarliby umów.

Związek przyczynowy między zaniechaniami prokuratury a działalnością Amber Gold został mocno podkreślony przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Według nieprawomocnego wyroku z 1 lipca 2022 r. (sygn. akt XXV C 1614/16), Skarb Państwa został zobowiązany do wypłaty ponad 20 mln zł na rzecz poszkodowanych. Oczekuje się, że Sąd Apelacyjny w Warszawie również wyda swoje stanowisko w tej sprawie.

Sąd pierwszej instancji uznał, że prokuratura powinna była szybciej podjąć działania wobec Marcin P. i postawić mu zarzuty jeszcze w lutym 2011 r. Z opóźnieniem postawienia zarzutów wiąże się masowe wypłacanie środków przez klientów Amber Gold i ostateczna upadłość spółki. Powodowie odzyskali tylko część swoich ulokowanych pieniędzy od syndyka, a reszta pozostała nieodzyskana.

Według uzasadnienia wyroku sądu, skuteczniejsza reakcja prokuratury mogłaby doprowadzić do zakończenia działalności Amber Gold już w marcu 2011 r. zamiast w sierpniu 2012 r. Jednakże próba przeredagowania działalności prokuratury wobec Amber Gold została podniesiona zarówno przez prokuratora, jak i reprezentanta Skarbu Państwa.

Niemniej jednak, postawa prokuratury wobec Amber Gold pozostaje kwestią budzącą kontrowersje. Powodowie występujący przeciwko Skarbowi Państwa oczekują na sprawiedliwe rozpatrzenie swoich roszczeń i rekompensatę za poniesione straty. Wpłyną to na ocenę tego, w jaki sposób organy ścigania reagują na przypadki nadużyć finansowych w przyszłości.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *