Rozrywka

Diabeł i bocian wśród gwizdu – zwyczaje świąteczne

Kulturowa tradycja gwiżdża nadal jest żywa na Kaszubach, zwłaszcza w okresie świątecznym. Gwiżdż to osoba, która w przeszłości miała ważne zadanie – wzywała ludzi do ciszy nocnej za pomocą charakterystycznego gwizdka oraz do gaszenia pożarów. Każdy z kolędników odgrywa inną rolę podczas tych świątecznych obrzędów.

Gwiżdże, zwani również Panewkami, są szczególnie wyczekiwanymi gośćmi w Żelistrzewie i okolicach. Ich wizyty są tradycyjnie związane z pierwszym dniem Świąt Bożego Narodzenia, ale w regionie odwiedzają mieszkańców już od adwentu aż do Nowego Roku. Ta piękna tradycja od lat odradza się i przetrwała nawet trudne czasy.

Kultura i zwyczaje kaszubskie są bardzo bogate i wartościowe, dlatego tak ważne jest zachowywanie tradycji gwiżdży. To nie tylko piękny obrzęd, ale także sposobność do przekazywania wartości i historii z pokolenia na pokolenie. Dzięki temu możemy pielęgnować nasze dziedzictwo kulturowe i budować więź z naszymi przodkami.

Warto doceniać i pielęgnować tradycje, takie jak gwiżdże na Kaszubach, ponieważ są one nie tylko pięknym elementem naszej kultury, ale także ważnym spoiwem społeczności lokalnej. Dzięki nim możemy poczuć się bliżej siebie i wyrazić szacunek dla naszych korzeni. Niech więc tradycja gwiżdży na Kaszubach kwitnie i rozwija się przez wiele kolejnych lat!
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *