Dodanie trzech nowych sędziów nie rozwiąże problemów Trybunału.
W strukturach wymiaru sprawiedliwości istnieje wielu tzw. neo sędziów, którzy w wątpliwy prawnie sposób zostali powołani na swoje stanowisko. Jednak, czy istnieje plan wygaszenia ich działalności, czyli rezygnacji z płacenia im pensji i oczekiwania na naturalne wygaśnięcie ich kadencji?
Patrząc na statystyki funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego oraz działalność tych sędziów w 2014 roku i obecnie, można zauważyć, że ich udział w orzekaniu jest minimalny. Wydaje się niewiarygodne, że obecny Sejm miałby autoryzować skład, który funkcjonuje obecnie. Dodanie nowych sędziów do Trybunału Konstytucyjnego, aby zastąpić tych, których kadencje wygasły, nie naprawi tej instytucji – twierdzi Michał Szczerba.
Europoseł zaznacza jednak, że wszelkie działania muszą odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi.
Musimy mieć konkretny plan i nie możemy tolerować działań niezgodnych z prawem – podkreśla polityk Koalicji Obywatelskiej. Szczerba zauważa, że zagraniczne inwestycje w polskie media mogą budzić pewne obawy. Choć polityk nie ma szczegółowych informacji na temat potencjalnego przejęcia stacji Discovery przez węgierską spółkę, to podkreśla, że jeśli celem takiej transakcji byłoby stworzenie kanałów propagujących dezinformację, to takie działania nie mogą być tolerowane.
Decyzja premiera o uniemożliwieniu zmiany właściciela dla największych spółek mediowych w Polsce bez zgody władz państwowych zbiegła się w czasie z doniesieniami o możliwym przejęciu TVN przez spółkę z Węgier. Michał Szczerba zwraca uwagę, że budowanie odporności demokratycznej, które jest jednym z celów Unii Europejskiej i polskiej prezydencji, wymaga również zachowania wolnych i niezależnych mediów, które nie mogą być wykorzystywane do szerzenia dezinformacji.
Polityk podkreśla, że nie można pozwolić na to, aby Chińczycy czy Rosjanie mogli przejmować kluczowe media w Polsce, co mogłoby zagrażać wolności i demokracji. Ochrona mediów przed niewłaściwymi wpływami z zewnątrz jest kluczowa dla zachowania pluralizmu informacyjnego i zapewnienia obywatelom dostępu do rzetelnych informacji.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.