Zdrowie

Druk 3D skutecznie uniknął potrzeby amputacji w ostatnim przypadku ratującym życie.

Zespół neurofibromatozy jest rzadką chorobą genetyczną, która może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Osoby z diagnozą neurofibromatozy mają zwiększone ryzyko wystąpienia nowotworów, problemy z układem nerwowym, skórą i kośćmi. Jedną z trudności związanych z leczeniem tej choroby są złamania kości, które u pacjentów z neurofibromatozą są trudne do leczenia zachowawczego.

17-letni Kamil Tatuch z Olsztyna, cierpiący na neurofibromatozę, doznał złamania kości piszczelowej lewej nogi trzy lata temu. Po nieudanym leczeniu zachowawczym, w którym doszło do destabilizacji zespolenia, specjaliści zdecydowali się na skomplikowaną operację ratującą jego kończynę przed amputacją. Zabieg, który trwał 4,5 godziny, polegał na wycięciu dużego fragmentu kości, a następnie wszczepieniu przeszczepu mikrochirurgicznego kości z drugiej kończyny pacjenta. Całość została dodatkowo wzmocniona przeszczepem od dawcy z banku tkanek.

Dzięki nowoczesnemu podejściu, precyzyjnemu planowaniu operacji z użyciem druku 3D i zaangażowaniu wyspecjalizowanego zespołu lekarzy, udało się zachować kończynę Kamila oraz przywrócić mu możliwość ruchu w stawach. Lekarze są optymistycznie nastawieni co do powrotu pacjenta do pełnej sprawności – planowane jest rozpoczęcie pionizacji już w najbliższych dniach.

Szpital Dziecięcy w Olsztynie, w którym przeprowadzono pierwszą tego typu operację na Warmii i Mazurach, jest jednym z sześciu ośrodków w Polsce prowadzących pilotażowy program leczenia pacjentów z neurofibromatozami. Decyzją ministra zdrowia został on powołany do grona wysokospecjalistycznych ośrodków kompleksowo leczących pacjentów z tą rzadką chorobą genetyczną.

Podobne operacje są przeprowadzane tylko w nielicznych ośrodkach pediatrycznych w Polsce, co sprawia, że możliwość skorzystania z takiej zaawansowanej opieki medycznej dla pacjentów z neurofibromatozą jest ograniczona. Szpital Dziecięcy w Olsztynie, który od lat specjalizuje się w leczeniu chorób układu kostno-szkieletowego, ma teraz możliwość wprowadzenia tego typu zabiegów do swojej codziennej praktyki, co stanowi ważny krok w zapewnieniu kompleksowej opieki pacjentom z neurofibromatozą.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *