Duda chce zakończyć umowy podpisane w Moskwie jeszcze za czasów ZSRR.
Jedną z ustaw, która została przyjęta przez Parlament, jest zgoda na wypowiedzenie porozumienia dotyczącego utworzenia międzynarodowego systemu i organizacji łączności kosmicznej „Intersputnik”. Porozumienie to zostało sporządzone w Moskwie w 1971 roku, a następnie zmienione protokołem z 1996 roku. Celem tego porozumienia było rozwijanie światowej sieci łączności satelitarnej oraz reakcja na działania państw zachodnich związane z utworzeniem organizacji Intelsat (obecnie ITSO).
Drugą ustawą, która została przyjęta przez Parlament, jest zgoda na wypowiedzenie porozumienia dotyczącego Międzynarodowej Organizacji Łączności Kosmicznej „Intersputnik”. Porozumienie to zostało sporządzone w Berlinie w 1976 roku. „Intersputnik” powstał z inicjatywy ZSRR w celu rozwijania łączności satelitarnej pomiędzy państwami członkowskimi. Obecnie organizacja ta pozostaje pod silnym wpływem Federacji Rosyjskiej.
Warto zauważyć, że Polska od 1993 roku jest członkiem ITSO oraz od 1991 roku Europejskiej Organizacji Łączności Satelitarnej (Eutelsat IGO). Pomimo członkostwa w tych organizacjach, Polska nie korzysta z zasobów oferowanych przez „Intersputnik” od wielu lat. W obecnej sytuacji geopolitycznej Polska nie ma planów korzystania z tych zasobów. Polskie podmioty mogą korzystać z usług innych operatorów na zasadach komercyjnych.
Wypowiedzenie porozumienia jest zatem uzasadnione brakiem faktycznej współpracy i korzystania z zasobów „Intersputnika” przez Polskę. Decyzja o wypowiedzeniu porozumienia wpisuje się w zalecenia dotyczące wstrzymania się od współpracy z przedstawicielami Federacji Rosyjskiej. Ustawy, które zostały przyjęte przez Parlament, wchodzą w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.