Elon Musk skupia się na produkcji jednocentówek, które zdobywają na wartości.
Nowy Departament Efektywności Rządowej (DOGE) w Stanach Zjednoczonych, kierowany przez Elona Muska, został stworzony z myślą o cięciu kosztów państwa. To jeden z nowych tworów w strukturach rządowych, powołany dekretem prezydenta Donalda Trumpa w tym tygodniu. Zadaniem departamentu jest optymalizacja wydatków oraz działania mające na celu zwiększenie efektywności funkcjonowania administracji publicznej.
W najnowszym komunikacie opublikowanym na platformie X.com, należącej do Muska, dowiadujemy się, że koszt produkcji jednocentówki wynosi aż trzy centy. W 2023 roku, koszt produkcji tej monety wyniósł łącznie 179 milionów dolarów, co stanowi zdecydowanie zbyt dużą kwotę jak na niewielką wartość nominalną tej monety.
Mennica amerykańska wyprodukowała w poprzednim roku fiskalnym ponad 4,5 miliarda jednocentówek, z czego aż 40% z nich trafiło do obiegu. Większość z nich jednak rzadko jest używana jako środek płatniczy, zwłaszcza w dobie pandemii, gdy coraz więcej konsumentów korzysta z bezgotówkowych form płatności.
Rosnący koszt metali, takich jak cynk i miedź, przyczynia się do wzrostu kosztów produkcji centów amerykańskich. W ubiegłym roku mennica ogłosiła, że koszt produkcji i dystrybucji jednej monety wynosi około 3,7 centa, co oznacza wzrost o ponad 20% w porównaniu z rokiem poprzednim.
Pomimo że Departament Efektywności Rządowej jest nowym tworem, problem wydawania centów nie jest nowością. Przez lata wielu ekspertów i decydentów zabiegało o zniesienie tej monety, ze względu na niską popularność jej używania. Pandemia Covid-19 dodatkowo skłoniła konsumentów do korzystania z bezgotówkowych form płatności, co jeszcze bardziej ogranicza użyteczność centów.
Niektórzy specjaliści w dziedzinie handlu twierdzą, że zniesienie centów przyspieszyłoby proces płatności i skróciłoby czasy oczekiwania w kolejkach. Elon Musk oraz Vivek Ramaswamy, przedsiębiorca farmaceutyczny, mieli kierować Departamentem Efektywności Rządowej, jednak ostatnie doniesienia sugerują, że Ramaswamy został odsunięty od tej roli.
Wnioski płynące z działań Departamentu Efektywności Rządowej mają na celu zwiększenie efektywności kosztowej w administracji publicznej i optymalizację wydatków. Zmiany w funkcjonowaniu mennicy, w tym ewentualne zniesienie centów, mogłyby wpłynąć pozytywnie na budżet państwa oraz przyspieszyć procesy płatnicze w sklepach i placówkach usługowych.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.