Polityka

Europa nie odmrozi procesu akcesji Gruzji

Komisja Europejska ogłosiła, że nie wznowi procesu akcesyjnego Gruzji do Unii Europejskiej po kontrowersyjnych wyborach parlamentarnych, które odbyły się w październiku. Decyzja ta została podjęta po tym, jak międzynarodowi obserwatorzy stwierdzili wiele nieprawidłowości w procesie głosowania.

Gruzja, która ubiegała się o członkostwo w UE od marca 2022 roku, straciła status kraju kandydującego po przyjęciu przez władze kontrowersyjnej ustawy o tzw. agentach zagranicznych, wzorowanej na rosyjskich regulacjach. Unia Europejska oceniła, że Gruzja zboczyła z unijnej ścieżki i nie spełnia już warunków do przystąpienia do UE.

Raport KE wskazał również na nasilające się ograniczenia wolności słowa oraz trudności dla organizacji obywatelskich i niezależnych mediów w Gruzji. Władze kraju nie radzą sobie z walką z zagranicznymi wpływami, zwłaszcza ze strony Rosji, co negatywnie wpływa na relacje z UE.

Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji, potępił sposób, w jaki gruzińskie władze tłumią protesty społeczne i opozycję. W obliczu tych wydarzeń KE postanowiła nie rekomendować wznowienia negocjacji z Gruzją ani odmrozić procesu członkowskiego, dopóki kraj nie przywróci wartości europejskich oraz nie wyjaśni nieprawidłowości towarzyszących wyborom.

Aby ponownie rozpocząć proces akcesyjny, Gruzja musi podjąć kompleksową reformę wyborczą, prowadzić dochodzenie w sprawie nieprawidłowości przy głosowaniu oraz zmienić przepisy naruszające unijne wartości. Aktualnie rządzący krajem odciągają Gruzję od UE i jej wartości, co stanowi poważne wyzwanie dla dalszych relacji między tym krajem a Unią Europejską.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *