Facebook ukarany za atak hakerski gigantyczną grzywną
W 2018 roku doszło do jednego z największych incydentów wycieku danych w historii Facebooka, gdy dane osobowe milionów użytkowników zostały ujawnione przez cyberprzestępców. Firma Meta, właściciel portalu społecznościowego, poinformowała irlandzką Komisję Ochrony Danych (DPC), że doszło do tego w wyniku błędu systemu i ataku hakerskiego.
Metoda działania hakerów była podszywanie się pod funkcję „zobacz jako” na Facebooku, która umożliwiała użytkownikom podglądanie swojego profilu jako publicznie widziany. Poprzez wykorzystanie tej luki, cyberprzestępcy byli w stanie przejąć kontrolę nad kontami użytkowników i zyskać dostęp do kont osób znajdujących się na ich listach znajomych.
Początkowo szacowano, że problem dotyczy 50 mln użytkowników, jednak po dokładnej analizie okazało się, że dane 29 mln internautów zostały wykradzione, w tym 3 mln obywateli państw UE. Firma Meta zapewniła, że szybko zareagowała, naprawiła lukę i poinformowała zarówno użytkowników, jak i odpowiednie organy, w tym FBI oraz amerykańskich i unijnych regulatorów.
Irlandzka Komisja Ochrony Danych (DPC) natychmiast wszczęła dochodzenie w sprawie i teraz nałożyła na firmę karę administracyjną w wysokości 251 mln euro za naruszenie unijnych przepisów o ochronie danych. Meta zapowiedziała jednak odwołanie od tej decyzji.
Wynik tego incydentu jest alarmujący i podkreśla konieczność zaostrzenia kontroli nad danymi osobowymi w internecie. Firmy technologiczne muszą być bardziej świadome swojej odpowiedzialności za ochronę danych użytkowników i działać proaktywnie, aby zapobiec podobnym incydentom w przyszłości. Ochrona danych osobowych musi być priorytetem w erze cyfrowej, aby zapewnić bezpieczeństwo i zaufanie użytkownikom sieci społecznościowych.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.