
Finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym
W dniach 5 i 6 kwietnia odbędzie się wielki finał Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, który jest niezwykle istotnym wydarzeniem dla młodych ludzi marzących o dostaniu się na najlepsze uczelnie w Polsce. Olimpiada ta ma bogatą historię, sięgającą 1960 roku, co czyni ją jedną z najstarszych i najbardziej prestiżowych olimpiad przedmiotowych w Polsce. Organizowana jest przez Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Historia Olimpiady odzwierciedla zmieniające się trendy i tematykę konkursu. W latach 80. tematem przewodnim było „PZPR przewodnią siłą narodu”, w latach 90. „Europa – perspektywa wspólnego domu”, a w 2023 roku „Wybory w państwie współczesnym”.
Struktura Olimpiady składa się z trzech etapów. Pierwszy etap odbywa się na poziomie szkół i polega na teście składającym się z różnego rodzaju pytań. Aby przejść do drugiego etapu, uczestnik musi zdobyć co najmniej 25 punktów. Drugi etap, czyli etap okręgowy, składa się z części pisemnej i ustnej i uczestniczy w nim 20 proc. najlepszych uczestników z pierwszego etapu.
Finał Olimpiady składa się z dwóch części – pisemnej i ustnej. Uczestnicy przechodzą przez różnego rodzaju konkurencje, które sprawdzają ich wiedzę z zakresu wiedzy o Polsce i świecie współczesnym. Nagrody dla laureatów są nie tylko finansowe, ale także obejmują ułatwienia w rekrutacji na wiele kierunków studiów na różnych uniwersytetach w Polsce.
Dodatkowo, w trakcie finału odbywa się Konkurs Oratorski, podczas którego wyłaniani są najlepsi mówcy. Całe przedsięwzięcie cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów i wspiera ich w rozwoju intelektualnym oraz akademickim.
Całe wydarzenie jest patronowane przez Telewizję Polską, co dodatkowo podkreśla rangę i znaczenie Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Życzymy wszystkim uczestnikom powodzenia i sukcesów!
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.