Gotowość wszystkich służb podczas powodzi w miastach Polski.
W ostatnich dniach nad Bałtykiem oraz na terenie nadmorskich miejscowości takich jak Łeba, Świnoujście, czy Dziwnów, pojawiły się podtopienia oraz cofki. Spowodowane zostały one głównie silnym sztormem oraz wiatrem wiejącym z północy i północnego zachodu. Strażacy intensywnie monitorowali sytuację i podejmowali działania mające na celu ochronę mieszkańców oraz mienia.
Na przykład, w Łebie strażacy musieli otoczyć rękawami nieruchomość, której groziło zalanie przez cofające się fale. Podobne działania podjęte zostały również w innych miejscowościach nadmorskich. Poziom wód zaczyna powoli opadać, a wiatr słabnie, co pozwala na stopniowe ustępowanie niebezpieczeństwa.
Na całym wybrzeżu Bałtyku, wodach wewnętrznych oraz Mierzei Wiślanej obowiązuje ostrzeżenie trzeciego stopnia przed wezbraniem z przekroczeniem stanów alarmowych. Służby ciągle monitorują sytuację i przygotowują się na ewentualne dalsze działania.
W miastach takich jak Elbląg, gdzie stan wody na rzece Elbląg przekroczył poziom alarmowy o 15 cm, wprowadzony został stan pogotowia przeciwpowodziowego. W strategicznych punktach miasta rozwijane są rękawy przeciwpowodziowe, aby zabezpieczyć tereny narażone na zalania.
Podobne działania podejmowane są również na Żuławach Wiślanych, gdzie strażacy ułożyli worki z piaskiem wzdłuż rzek w celu zapobieżenia podtopieniom.
Należy podkreślić, że służby ratownicze są w pełnej gotowości i monitorują sytuację na bieżąco, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom oraz minimalizować szkody wynikające z ekstremalnych warunków pogodowych.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.