Grupa oszustów przed sądem za fałszowanie systemu szczepień przeciwko COVID-19.
Trwające dochodzenie w sprawie fałszowania informacji medycznych w celu uzyskania korzyści majątkowych wzbudza coraz większe zainteresowanie opinii publicznej. Rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Szczecinie, Małgorzata Wojciechowicz, ujawniła, że oskarżeni mieli otrzymywać pieniężne gratyfikacje za wpisy dotyczące kwalifikacji do szczepienia oraz wykonanej procedurze szczepienia przeciwko COVID-19 w Systemie Informacji Medycznej PI. Szokujące informacje wskazują, że kwoty za fałszywe wpisy sięgały od 500 do 1000 zł.
Proceder ten polegał na tym, że osoba zainteresowana uzyskaniem fałszywego zaświadczenia o szczepieniu dostarczała niezbędne dokumenty, a następnie przekazywała je wraz z ustaloną kwotą pieniędzy osobie uprawnionej do dokonania wpisu. Były to osoby związane zawodowo z placówkami medycznymi, posiadające uprawnienia do wykonywania szczepień i wprowadzania danych do systemu, bądź osoby pośredniczące w procederze. Mimo nieprzeprowadzenia rzeczywistego szczepienia, dane trafiały do systemu, co rodziło poważne zagrożenia dla podatności i bezpieczeństwa zdrowotnego społeczeństwa.
Jednakże, sprawą tą objęło dotychczas tylko 13 aktów oskarżenia, obejmujących 141 osób. Prokuratura podaje także, że zabezpieczyła mienie o łącznej wartości ponad 3,2 mln zł. Dalsze dochodzenia trwają, a liczba podejrzanych wciąż wzrasta. Obecnie podejrzanych jest blisko 200 osób, w tym osoby wręczające łapówki oraz organizatorzy całego procederu przestępczego.
Zebrany materiał dowodowy wskazuje na działalność trzech zorganizowanych grup przestępczych operujących m.in. w Lublinie, Warszawie i w Zamościu. Zarzuty, jakie pojawiły się wobec podejrzanych, to m.in. przyjmowanie korzyści majątkowych oraz udział w zorganizowanych grupach przestępczych.
Prokuratorzy oraz funkcjonariusze policji podjęli się nadzoru nad tą sprawą, aby dotrzeć do wszystkich osób odpowiedzialnych za fałszowanie danych medycznych oraz oszustwa majątkowe. Działania te stanowią ważny krok w zapobieganiu oszustwom związanych z przeciwdziałaniem pandemii COVID-19 oraz w zachowaniu integralności i uczciwości systemu medycznego. Dalszy rozwój sytuacji z pewnością będzie budził duże emocje i zaangażowanie społeczności lokalnej.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.