Polityka

Gruzja postanawia opuścić Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy

Decyzja władz jest rezultatem sporu między Gruzją a Zgromadzeniem w kwestii niedawnych wyborów parlamentarnych w kraju – donosi gruzińska agencja Interpress. Wicepremier Thea Tsulukiani ogłosiła, że od teraz zakończą swoją pracę w Zgromadzeniu Parlamentarnym. Pomimo tego, kraj pozostaje członkiem Rady Europy.

Zgromadzenie wcześniej wezwało do przeprowadzenia nowych, uczciwych wyborów parlamentarnych w Gruzji, uwolnienia więźniów politycznych i powrotu na ścieżkę proeuropejską. Tsulukiani odrzuciła te postulaty, nazywając je ingerencją w wewnętrzne sprawy kraju.

Gruzja znajduje się w głębokim kryzysie politycznym od wyborów parlamentarnych w październiku, które oficjalnie wygrała prorosyjska partia Gruzińskie Marzenie. Opozycja twierdzi, że doszło do fałszerstw wyborczych.

Protesty w Gruzji trwają od ogłoszenia wyników wyborów. Demonstranci domagają się nowych wyborów, wznowienia integracji euroatlantyckiej oraz uwolnienia więźniów politycznych. W działaniach protestacyjnych biorą udział mieszkańcy z różnych regionów kraju, w tym lekarze, nauczyciele, artyści, urzędnicy i przedsiębiorcy. Część państw, w tym kraje Unii Europejskiej, wspiera protestujących i ogranicza kontakty z rządzącą partią Gruzińskie Marzenie.

Według niezależnych gruzińskich dziennikarzy, rządzący dążą do zbliżenia z Rosją kosztem integracji z Zachodem. Sytuacja polityczna w Gruzji pozostaje napięta, a społeczeństwo nadal domaga się zmian i przestrzegania zasad demokracji.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *