Halloween: 10 ciekawostek i tradycji, których może nie znasz
Korzenie Halloween sięgają celtyckiego święta Samhain, które było obchodzone jako dziewięciodniowy okres przygotowań rolników na nadejście zimy. W przeddzień tego święta obchodzono Fleadh nan Mairbh, czyli święto zmarłych. Wierzono, że wtedy granica między światem rzeczywistym a nadprzyrodzonym staje się bardziej rozmyta, dlatego druidzi gasili ogień na ołtarzach i rozpalali nowy, aby odstraszyć złe duchy. Niektórzy Celtowie nosili maski, aby nie zostać rozpoznanymi przez duchy zmarłych. Ponadto, to był czas spotkań, opowiadania mrocznych historii oraz wróżeniem przyszłości.
We współczesnych czasach Halloween stało się jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu świeckim, zwłaszcza w krajach anglosaskich. W USA, wraz z napływem imigrantów, zwyczaje związane z Halloween stały się bardzo popularne. Obecnie to ogromny biznes na skalę globalną, gdzie ludzie dekorują swoje domy, organizują imprezy w odpowiednich strojach i uczestniczą w pokazach filmowych z horrorami.
Według badań Federacji Handlu Detalicznego (NRF) w USA, aż 72% Amerykanów planuje świętować Halloween w danym roku. Konsumenci zaczynają kupować dekoracje już miesiące przed datą święta, co sprawia, że wydatki na Halloween osiągają zawrotne sumy. Najwięcej pieniędzy wydawane jest na dekoracje do domu i ogrodu, przebrania oraz słodycze. Stroje czarownic, wampiry, Spiderman, duchy i księżniczki cieszą się największą popularnością wśród klientów.
W przeciwieństwie do powszechnie panującego przeświadczenia, Halloween nie jest drugim najbardziej konsumpcyjnym świętem, po Bożym Narodzeniu. Amerykanie wydają o wiele więcej pieniędzy na Dzień Matki czy Walentynki. Niemniej jednak, Halloween nadal jest okazją do zabawy, przebierania się, dekorowania domów i spędzania czasu ze znajomymi i rodziną.
Dia de los Muertos to meksykańskie święto zmarłych, które jest wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Obchodzone 1 i 2 listopada, łączy w sobie elementy religii katolickiej z wierzeniami prekolumbijskimi. Meksykanie budują kolorowe ołtarze w swoich domach, biorą udział w paradach i odwiedzają groby swoich bliskich wraz z mariachi, którzy grają ulubione piosenki zmarłych. Podobne praktyki obserwuje się także na Filipinach, gdzie ludzie spędzają czas przy grobach swoich bliskich przez wiele godzin.
Halloween, podobnie jak inne święta związane ze śmiercią i duchami, może mieć pozytywny wpływ na relacje międzyludzkie. Wspólne przeżywanie lęku może wzmocnić więzi w grupie oraz budować odporność psychiczną. Naukowcy z Uniwersytetu w Aarhus w Danii potwierdzają, że kontrolowane doświadczenie strachu, takie jak oglądanie horrorów, może korzystnie wpływać na nasze zdrowie psychiczne i emocjonalne.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.