Hołownia i Zełenski apelują o możliwość ekshumacji ofiar masakr na Wołyniu.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się w poniedziałek w Krakowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który po południu będzie wśród gości obchodów 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. Przed spotkaniem w obozie Auschwitz, prezydent Ukrainy zdecydował się na spotkanie z Hołownią w Krakowie, aby omówić kwestie ważne dla obu krajów, w tym sprawę ekshumacji na Wołyniu.
W trakcie rozmowy prezydent Zełenski przedstawił konkretne pomysły na podjęcie współpracy Polski i Ukrainy przy projektach infrastrukturalnych na terenie Ukrainy, które mogłyby być przydatne dla polskich firm. Hołownia podkreślił, że Polska i Ukraina są najbliższymi sąsiadami i powinny wspólnie bronić się oraz tworzyć nowe, bezpieczne fundamenty dla Europy.
Obchody 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz będą miały charakter międzynarodowy, z udziałem ponad 50 delegacji z całego świata. W ceremonii wezmą udział ważni przywódcy, jak król Karol III z Zjednoczonego Królestwa czy kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Rosja, z uwagi na swoją agresję na Ukrainę, nie została zaproszona na wydarzenie.
Najważniejszymi gośćmi obchodów będą ocalali z Auschwitz – około 50 byłych więźniów niemieckich obozów, którzy zabiorą głos podczas ceremonii. Będą mieli okazję opowiedzieć o swoich przeżyciach i przypomnieć światu o tragedii, jaką było ludobójstwo w obozie Auschwitz.
Oświęcimski obóz zagłady stał się symbolem Holokaustu, systematycznego ludobójstwa dokonywanego przez nazistowskie Niemcy i ich popleczników podczas II wojny światowej. Niemcy zgładzili tam co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, ale także Polaków, Romów i innych narodowości. To miejsce przypomina o okrucieństwie nazistowskiego reżimu i konieczności budowania pokoju i ochrony praw człowieka.
Warto pamiętać o historii Auschwitz-Birkenau i tragicznych wydarzeniach, które miały tam miejsce, aby nigdy nie dopuścić do powtórzenia się takich zbrodni. Dlatego obchody rocznicowe mają tak duże znaczenie i przypominają o konieczności dystansu od nienawiści i przemocy, które doprowadziły do Holokaustu.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.