Wydarzenie międzynarodowe

Hołownia i Zełenski apelują o możliwość ekshumacji ofiar masakr na Wołyniu.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się w poniedziałek w Krakowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który po południu będzie wśród gości obchodów 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. Przed spotkaniem w obozie Auschwitz, prezydent Ukrainy zdecydował się na spotkanie z Hołownią w Krakowie, aby omówić kwestie ważne dla obu krajów, w tym sprawę ekshumacji na Wołyniu.

W trakcie rozmowy prezydent Zełenski przedstawił konkretne pomysły na podjęcie współpracy Polski i Ukrainy przy projektach infrastrukturalnych na terenie Ukrainy, które mogłyby być przydatne dla polskich firm. Hołownia podkreślił, że Polska i Ukraina są najbliższymi sąsiadami i powinny wspólnie bronić się oraz tworzyć nowe, bezpieczne fundamenty dla Europy.

Obchody 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz będą miały charakter międzynarodowy, z udziałem ponad 50 delegacji z całego świata. W ceremonii wezmą udział ważni przywódcy, jak król Karol III z Zjednoczonego Królestwa czy kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Rosja, z uwagi na swoją agresję na Ukrainę, nie została zaproszona na wydarzenie.

Najważniejszymi gośćmi obchodów będą ocalali z Auschwitz – około 50 byłych więźniów niemieckich obozów, którzy zabiorą głos podczas ceremonii. Będą mieli okazję opowiedzieć o swoich przeżyciach i przypomnieć światu o tragedii, jaką było ludobójstwo w obozie Auschwitz.

Oświęcimski obóz zagłady stał się symbolem Holokaustu, systematycznego ludobójstwa dokonywanego przez nazistowskie Niemcy i ich popleczników podczas II wojny światowej. Niemcy zgładzili tam co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, ale także Polaków, Romów i innych narodowości. To miejsce przypomina o okrucieństwie nazistowskiego reżimu i konieczności budowania pokoju i ochrony praw człowieka.

Warto pamiętać o historii Auschwitz-Birkenau i tragicznych wydarzeniach, które miały tam miejsce, aby nigdy nie dopuścić do powtórzenia się takich zbrodni. Dlatego obchody rocznicowe mają tak duże znaczenie i przypominają o konieczności dystansu od nienawiści i przemocy, które doprowadziły do Holokaustu.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *